-25%
, ,

DSCHX400VB

Sony
Достапност:

Нема на залиха


 • Exmor R® CMOS сензор со 20,4MP
 • Процесор BIONZ X за врвни детали и намалување на шум
 • Vario-Sonnar T* објектив со 50x оптички зум од ZEISS®
 • PlayMemories Camera Apps ја зголемуваат креативноста
 • Оптички SteadyShot и интелигентен активен режим со оптички SteadyShot

21,990 ден 29,490 ден

Нема на залиха

Извести ме кога производот ќе биде достапен

Моќен компактен фото апарат кој се управува и нуди перформанси како DSLR
Exmor R® CMOS сензор со 20,4MP
Објектив со 50x оптички зум од ZEISS®
Вграден Wi-Fi®, NFC и GPS
Exmor R® CMOS сензор со 20,4MP, 50x оптички зум, објектив од ZEISS®, оптички SteadyShot, Wi-Fi®, NFC и GPS

Сензор
ТИП НА СЕНЗОР
Exmor R® CMOS сензор од тип 1/2,3 (7,82мм)
БРОЈ НА ТОЧКИ (ЕФЕКТИВНИ)
20,4MP
Објектив
ВИД НА ОБЈЕКТИВ
Vario Sonnar T* објектив од ZEISS®
F-БРОЈ (МАКСИМАЛНА РЕШЕТКА)
F2,8 (Ш) – 6,3 (Т)
ФОКУСНА ДОЛЖИНА
f=4,3-215 мм
АГОЛ НА ГЛЕДАЊЕ (ЕКВИВАЛЕНТ НА ФОРМАТОТ ОД 35 MM)
84 степени-2 степени (24-1200 мм)1
ОПСЕГ НА ФОКУСИРАЊЕ (ОД ПРЕДНИОТ ДЕЛ НА ОБЈЕКТИВОТ)
1 см – бесконечност (Ш), 2,4 м – бесконечност (Т)
ОПТИЧКИ ЗУМ
50x
ЈАСНО ЗУМИРАЊЕ НА СЛИКИ (ФОТОГРАФИЈА)
Фотографија: 20M прибл.100x / 10M прибл.142x / 5M прибл.200x / VGA прибл.810x / 15M(16:9) прибл.100x / 2M(16:9) прибл.270x;видео; Прибл. 100x
ДИГИТАЛЕН ЗУМ (ФОТОГРАФИЈА)
До 810x (VGA)
ДИГИТАЛЕН ЗУМ (ВИДЕО)
Прибл. 200
ДИЈАМЕТАР НА ФИЛТЕР
Да (φ55)

Екран

ТИП НА ЕКРАН
3,0” (7,5 см) (4:3) / 921.600 точки / Xtra Fine / TFT LCD екран
КОНТРОЛА НА ЈАСНОСТА
Рачно (5 чекори)
ВИЗИР
Електронски визир од тип 0,2
ДЕЛ ЗА ОБРАБОТКА НА СЛИКАТА
BIONZ X™
STEADYSHOT (ФОТОГРАФИЈА)
Оптички
ВИД НА ФОКУСИРАЊЕ
AF со откривање на контраст
РЕЖИМ НА ФОКУСИРАЊЕ
AF за единечни снимки, DMF, рачен фокус, континуиран AF (само напреден спортски и видео режим)
РЕЖИМ ЗА МЕРЕЊЕ НА СВЕТЛИНАТА
Повеќе примероци, центрирано, во точка
КОМПЕНЗАЦИЈА НА ЕКСПОЗИЦИЈАТА
+/- 2,0 EV (чекори од 1/3 EV)
ISO ЧУВСТВИТЕЛНОСТ (ФОТОГРАФИЈА)(ПРЕПОРАЧАН ИНДЕКС НА ЕКСПОЗИЦИЈА)
ISO 80-128002
ISO ЧУВСТВИТЕЛНОСТ (ВИДЕО)
Автоматски(ISO80-3200, може да се избере со горна / долна граница),80/100/125/160/200/250/320/400/500/640/800/1000/1250/1600/2000/2500/3200
РЕЖИМИ НА БАЛАНСОТ НА БЕЛАТА БОЈА
Автоматски, дневна светлина, облачно, флуор.: ладни бели тонови, флуор.: дневни бели тонови, флуор.: дневна светлина, блескаво, блиц, прилагодено, темп.боја/филтер
БРЗИНА НА БЛЕНДАТА
iAuto (4 – 1/4000) / автоматска програма (1 – 1/4000) / приоритет на решетка (8 – 1/2000) / приоритет на бленда (30 – 1/4000) / рачно (30 – 1/4000)
РЕЖИМ ЗА СНИМАЊЕ
Автоматска програма, приоритет на решетка, приоритет на брзина на бленда, рачна експозиција, MR (повикување на меморијата) 1,2, режим на видео (автоматска програма, приоритет на решетка, приоритет на брзина на бленда, рачна експозиција), панорама, избор на сцени, интелигентен автоматски режим, врвен автоматски режим
ИЗБОР НА СЦЕНИ
Висока чувствителност, ноќна сцена, рачно снимање во самрак, ноќен портрет, пејзаж, портрет, мека кожа, режим против заматување на движењата, плажа, снег, огномет, напреден режим за спортско фотографирање, гастрономски, миленичиња
БРЗИНА НА КОНТИНУИРАНО ФОТОГРАФИРАЊЕ (МАКСИМУМ) (СО МАКС. ТОЧКИ ЗА СНИМАЊЕ)
10 fps (за најмногу 10 снимки)
ТАЈМЕР
Исклучено / 10сек. / 2сек. / портрет 1 / портрет 2
ПАНОРАМА (ФОТОГРАФИРАЊЕ)
Интелигентен режим на панорама (поддржува формат од 360)
ЕФЕКТ НА СЛИКА
Фото апарат – играчка, модерни бои, правење на постери, ретро фотографија, меки и осветлени тонови, делумни бои, еднобојни слики со висок контраст, мек фокус, HDR слика, богати црно-бело тонови, минијатурен ефект, водени бои, цртеж
АВТОМАТСКА РОТАЦИЈА НА СЛИКА
Да
МИНИМАЛНА ОСВЕТЛЕНОСТ
Автоматски: 4 лукси (брзина на блендата 1/30)
КОРЕКЦИЈА НА ЦРВЕНИ ОЧИ СО ВГРАДЕН БЛИЦ
Вклучено / исклучено
РЕЖИМ НА БЛИЦ
Исклучен блиц, автоматски блиц, блиц за пополнување, бавна синхронизација , напреден блиц, задна синхронизација.
ВИД НА БЛИЦ
Вграден, со рачно извлекување
AF ОСВЕТЛУВАЊЕ
Автоматски / исклучено
СНИМАЊЕ НА ГРУПА
Да
ОПСЕГ НА БЛИЦ
ISO автоматски: Прибл. 0,5м до 8,5м (1,64 ft. до 27,89 ft.) (Ш) / прибл. 2,4м до 3,5м (7,87 ft. до 11,48 ft.) (Т), ISO3200: до прибл. 12,0м (39,37 ft.) (Ш) / прибл. 5,1м (16,73 ft.) (Т)
КОМПАТИБИЛНИ МЕДИУМИ ЗА СНИМАЊЕ
Memory Stick™ Duo;Memory Stick PRO Duo™;Memory Stick PRO Duo™(со голема брзина);Memory Stick PRO HG Duo™;Memory Stick XC-HG Duo™;Memory Stick Micro;Memory Stick Micro (Mark2);SD мемориска картичка;SDHC мемориска картичка;SDXC мемориска картичка;microSD мемориска картичка;microSDHC мемориска картичка;microSDXC мемориска картичка
ФОРМАТ НА СНИМАЊЕ
Фотографии: JPEG ( DCF, Exif, MPF Baseline ) усогласеност, DPOF усогласеност
РЕЖИМ ЗА СНИМАЊЕ ВИДЕО (NTSC)
AVCHD (до 1.920 x 1.080/50p при 28Mbps) / MP4 (до 1.440 x 1.080/25fps при 12Mbps) / VGA (до 640 x 480/25fps при 12Mbps)
РЕЗОЛУЦИЈА НА ФОТОГРАФИИ
Режим 3:2:18M(5.184×3.456) / 8,9M(3.648×2.432) / 4,5M(2.592×1.728), режим 4:3:20M(5.184×3.888) / 10M(3.648×2.736) / 5M(2.592×1.944) / VGA, режим 16:9:15M(5.184×2.920) / 7,5M(3.648×2.056) / 2,1M(1.920×1.080), режим 1:1:15M(3.888×3.888) / 7,5M(2.736×2.736) / 3,7M(1.920×1.920), режим на панорама: Широкоаголно(7.152×1.080/4.912×1.920) /стандардно(4.912×1.080/3.424×1.920) / режим на панорама:360 (11.520×1.080)
ПАНОРАМА (СНИМАЊЕ)
Интелигентен режим на панорама (поддржува формат од 360)
ВЛЕЗНИ И ИЗЛЕЗНИ ПРИКЛУЧОЦИ
Hi-Speed USB (USB 2.0), микро HDMI3, повеќенаменски/микро USB-приклучок, приклучок за повеќе интерфејси
ПОВРЗУВАЊЕ ПРЕКУ WI-FI®
NFC функции со еден допир, Wi-Fi®
ПОТРОШУВАЧКА (РЕЖИМ НА КАМЕРА)
Прибл. 1,4W (EVF:прибл. 1,1W)
ТРАЕЊЕ НА БАТЕРИЈАТА (ФОТОГРАФИИ)(CIPA) 
Прибл. 300 / прибл. 150 мин. (EVF: прибл. 380 / прибл. 190 мин.)
ИСПОРАЧАНА БАТЕРИЈА
Комплет батерии на полнење NP-BX1
PHOTO CREATIVITY
Да
ФУНКЦИИ ЗА СНИМАЊЕ
Автоматска програма, приоритет на решетка, приоритет на брзина на бленда, рачна експозиција, MR (повикување на меморијата) 1,2, режим на видео (автоматска програма, приоритет на решетка, приоритет на брзина на бленда, рачна експозиција), панорама, избор на сцени, интелигентен автоматски режим, врвен автоматски режим
ИНДЕКСНА РЕПРОДУКЦИЈА
9 / 25 слики
ЗУМ ПРИ РЕПРОДУКЦИЈА
Во зависност од големината на сликата
GPS
Да
ДИМЕНЗИИ (Ш X В X Д) (ПРИБЛ.)
129,6 x 93,2 x 114,8 мм, 129,6 x 93,2 x 103,2 мм (од предниот дел на објективот до мониторот); 5 1/8 x 3 3/4 x 4 5/8 инчи, 5 1/8 x 3 3/4 x 4 1/8 инчи (од предниот дел на објективот до мониторот)
ТЕЖИНА (УСОГЛАСЕНОСТ СО CIPA)
633 гр. (само куќиште), 660 гр. (со батерија и медиум)
ОПСЕГ НА НАДВОРЕШЕН БЛИЦ
ISO автоматски: Прибл. 0,5м до 8,5м (1,64 ft. до 27,89 ft.) (Ш) / прибл. 2,4м до 3,5м (7,87 ft. до 11,48 ft.) (Т), ISO3200: до прибл. 12,0м (39,37 ft.) (Ш) / прибл. 5,1м (16,73 ft.) (Т)
black
 • Комплет батерии на полнење (NP-BX1)
 • AC адаптер (AC-UB10C/UB10D)
 • Микро USB кабел
 • Појас за преку рамо
 • Капаче за приклучок
 • Капаче за објектив
 • Упатство за употреба
 • AC кабел за напојување
Placeholder