-17%
,

KD55A8BAEP

Sony

Спореди
  • ПРОМОЦИЈА – Бесплатна 5 годишна гаранција до 01.11.
  • 4K HDR-телевизор со OLED-екран, процесор за слика X1™ Ultimate и Acoustic Surface Audio
  • Прикажува поширока и попрецизна палета на бои
  • Врвна резолуција без разлика што гледате
  • Подобрување на боите и контрастот за поголема длабочина и реалистичност
  • Прекрасни бои од сите агли

115,990 ден 139,990 ден

A8 | OLED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег
Уживајте во реалистични слики и звук со овој прекрасно дизајниран 4K OLED-телевизор
OLED нуди беспрекорни црни тонови, контраст и бои
Процесор за слика X1™ Ultimate за ненадмината реалистичност
Зголемете ја резолуцијата на сите содржини до 4K со 4K X-Reality™ PRO
Хармонија од звук и слика за прекрасно доживување
4K HDR-телевизор со OLED-екран, процесор за слика X1™ Ultimate и Acoustic Surface Audio

Година на моделот2020
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)139 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,7 x 71,2 x 5,2 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,7 x 73,3 x 32,6 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 136,2 x 83,2 x 18,4 см
Ширина на држачотПрибл. 100,4 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×30,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 16,8 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 18,6 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 25 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1(долен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.2; HID (поврзување глувче/ тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/ SPP (профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
CHROMECAST BUILT-INДа
APPLE AIRPLAYДа
APPLE HOMEKITДа
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1(долен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2(долу)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)Не
Композитен видео влез(ови)1 (страничен)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (1 страничен, 3 долу)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
Карактеристиките се наведени во HDMI2.1eARC
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (eARC/ARC)
Дигитален аудио излез(и)1(долен)
Излез(и) за слушалки1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци2 (странични)/1 (долу)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/ MPEG2TS (HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC, MPEG4, HEVC/AVI: Xvid, MotionJpeg /ASF (WMV) :VC1/MOV: AVC,MPEG4 ,MotionJpeg/ MKV:Xvid,AVC, MPEG4,VP8.HEVC/ WEBM:VP8/3GPP: MPEG4,AVC/MP3/ ASF (WMA)/ LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екранOLED
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Вид на задно осветлување
Вид на затемнување на задното осветлување
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за сликаПроцесор за слика X1™ Ultimate
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Dual database processing
Object-based Super Resolution
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Super bit mapping™ HDR
Технологија Live Colour™
Прецизно мапирање на бои
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Pixel Contrast Booster
Подобрување на движењата (стандардни Hz)X-Motion Clarity, автоматски режим
Поддршка за видео сигналиHDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на сликаЖивописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, калибриран режим на Netflix
СЕНЗОРЛесен
NETFLIX CALIBRATED MODEДа
Излезна моќност на звукот10 W + 10 W + 5 W + 5 W
Вид на звучникотAcoustic Surface Audio
Конфигурација на звучнициМеханизам за придвижување x 2, сабвуфер x 2
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
ACOUSTIC AUTO CALIBRATIONДа
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАСЗумирање на глас
FM радиоНе
Обработка на звукотНе
Симулиран опкружувачки звукS-Force преден опкружувачки звук
Режими на звукСтандардно, дијалог, кино, музика, спорт, Dolby Audio
РЕЖИМ ЗА ЦЕНТРАЛЕН ЗВУЧНИК НА ТЕЛЕВИЗОРОТ
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотАФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)- Не
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Автоматска калибрација со CalMAN®Да
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоB
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)139 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)363 W
Годишна потрошувачка на енергија*182 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 0,50 W(CEC)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ68%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0,0 mg
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТАРамна површина
БОЈА НА РАМКАТАЦрна
Дизајн на држачотТенок метален држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТТемно сребрена
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТПоставување на 2 начини(положба на звучникот во вид на лента)
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧСтандарден далечински управувач
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описДа
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Гласовно пребарувањеДа
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците), SU-WL850(погледнете ја табелата за земји/зони))Зависи од изборот на земја