, , ,

KD43X72K

Sony

X72K | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Android TV)

  • Гледајте повеќе контраст и детали со врвен 4K-квалитет
  • Уживајте во слики со висока резолуција и помалку шум
  • Пронајдете забава со вашиот глас преку Android TV™

46,990 ден

4K HDR
Овој 4K HDR-телевизор прикажува живописни и реални слики за да уживате во возбудата што ја нудат филмовите и игрите. Благодарение на поддршката за различни HDR-формати, меѓу кои и HDR10 и Hybrid Log-Gamma, тој нуди максимален 4K-квалитет од дисковите, емитувањата или проследувањата во вашиот дом.

BRAVIA технологија
Независно дали гледате дигитални или аналогни содржини, BRAVIA ENGINE врши дигитална обработка за да создаде детални слики со висока резолуција и помалку шум. Тој ги оптимизира боите и контрастот на телевизорот за да уживате во живописни сцени со голема длабочина.

TRILUMINOS екран
Со проширување на палетата на бои, TRILUMINOS и нашите процесори X1 создаваат повеќе бои од стандардните телевизори. Тој ги анализира и обработува податоците во сите слики за да ги направи боите поприродни и попрецизни со цел сликите да изгледаат пореални.

Android TV™
Добијте пристап до 400.000+ филмови и серии, слушајте музика и играјте игри, проследувајте од сите уреди кон телевизорот и додавајте апликации што ги користите најмногу – сето ова со Android TV.

Гласовно пребарување
Пронајдете ги омилените содржини брзо како никогаш досега со помош на вашиот глас. Со гласовното пребарување нема сложена навигација или заморно пишување – треба само да изговорите.

Chromecast built-in™
Проследувајте веднаш од вашиот телефон, таблет-уред или лаптоп кон телевизорот. Со Chromecast built-in може да ги проследувате сите омилени филмови, серии, апликации, игри и многу повеќе, директно кон вашиот телевизор.

USB HDD REC
Складирајте ги вашите омилени емисии на надворешен USB хард диск за да уживате во нив кога ќе посакате. Снимањето на HDD преку USB овозможува снимање со еден допир и со тајмер на дигитални емитувања на кој било USB HDD со капацитет до 2TB. Додека гледате, само притиснете го копчето REC за да започнете да снимате, а снимањето автоматски ќе запре на крајот од програмата.

Година на моделот Година на моделот 2022
Димензии и тежина Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 43″ (42,5″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 108 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д) Прибл. 97,0 x 56,7 x 8,4 см
ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) (Ш x В x Д) Прибл. 97,0 x 61,7 x 20,9 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д) Прибл. 105,1 x 67,1 x 15,0 см
ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) Прибл. 20,9 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В) 20,0 x 20,0 см
Тежина на телевизорот без држач Прибл. 8,9 кг
Тежина на телевизорот со држач Прибл. 9,1 кг
Тежина на картонското пакување (бруто) Прибл. 13 кг
Поврзување Wi-Fi® стандарди Сертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
ФРЕКВЕНЦИЈА НА WI-FI 2,4 GHz/5 GHz
Влезови за етернет 1 (долу)
Поддршка за Bluetooth® профили Верзија 5.1, HID (поврзување глувче/тастатура)/ HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/ SPP (профил за сериска порта)
CHROMECAST BUILT-IN Да
APPLE AIRPLAY
APPLE HOMEKIT
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска 1 (долен)
Влез(ови) за IF (сателитска) 1 (долен)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr) Не
Композитен видео влез(ови) Не
RS-232C влез(ови) Не
Вкупно HDMI влезови 4 (1 страничен, 3 долу)
HDCP HDCP2.2 (за HDM1/2/3/4)
BRAVIA SYNC (СО HDMI-CEC) Не
HDMI повратен аудио канал (ARC) Да (ARC)
Променлива стапка на освежување (VRR)
Автоматски режим со мало доцнење (ALLM)
Дигитален аудио излез(и) 1 (долу)
Излез(и) за слушалки 1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци 2 (страничен/долу)
Снимање на USB HDD Да
Поддршка за формати на USB уреди FAT16/FAT32/NTFS
Кодеци за репродукција преку USB VP9/H.265/MPEG1/MPEG2/MPEG4/Sorenson H.263,H.263/H.264/WMV3/VC1/Motion JPEG/VP8/AV1
Слика (панел) Вид на екран LCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки) 3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
ТЕХНОЛОГИЈА ШТО СПРЕЧУВА РЕФЛЕКТИРАЊЕ (X-ANTI REFLECTION)
Вид на задно осветлување Директно LED осветлување
Вид на затемнување на задното осветлување Затемнување на слика
СТАПКА НА ОСВЕЖУВАЊЕ НА ЕКРАНОТ 50Hz
Слика (обработување) Компатибилност со HDR (висок динамички опсег) Да (HDR10, HLG)
Процесор за слика Bravia Engine
Подобрување на боите TRILUMINOS™ ЕКРАН
Технологија Live Colour™
ПОДОБРУВАЊЕ НА КОНТРАСТОТ Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)
Поддршка за видео сигнали HDMI™-сигнал: 2160p (24, 30, 50, 60 Hz),1080p (30, 50, 60 Hz),1080/24p, 1080i (50,60 Hz), 720p (50, 60 Hz), 576p, 576i, 480p, 480i
Режими на слика Корисник, стандардно, живописно, спорт, филм, игри, заштеда на енергија
СЕНЗОР
Звук (звучници и засилувач) Излезна моќност на звукот 10W+10W
Вид на звучникот Бас рефлекс
Конфигурација на звучници Целосен опсег (рефлективен бас) x 2
Звук (обработка) Поддршка за Dolby формат на звук Dolby™ Audio
Поддршка за DTS формат на звук Не
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАС
FM радио Не
Обработка на звукот Не
Режими на звук Корисник/стандардно/живописно/спорт/филм/вести
Камера КАМЕРА
ФУНКЦИЈА ЗА КАМЕРА
Софтвер Оперативен систем Android TV™
ПАМЕТЕН ТЕЛЕВИЗОР Android TV™
Вграден мемориски простор (GB) 8 GB
Јазик на екранот АЛБАНСКИ,МАЈАНСКИ,БУГАРСКИ,КАТАЛОНСКИ,ГЕРМАНСКИ,ХРВАТСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,ХОЛАНДСКИ,АНГЛИСКИ,ЕСТОНСКИ,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLE,GLG,ГРЧКИ,ХЕБРЕЈСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ИТАЛИЈАНСКИ,КАЗАШКИ,МАКЕДОНСКИ,ЛАТВИСКИ,ЛИТВАНСКИ,NOB,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,ВИЕТНАМСКИ,РУСКИ,СРПСКИ,СЛОВАЧКИ,СЛОВЕНСКИ,ШПАНСКИ,ШВЕДСКИ,ТАЈЛАНДСКИ,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ВИЕТНАМСКИ
Јазик за внесување текст АЛБАНСКИ,МАЈАНСКИ,БУГАРСКИ,КАТАЛОНСКИ,ГЕРМАНСКИ,ХРВАТСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,ХОЛАНДСКИ,АНГЛИСКИ,ЕСТОНСКИ,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLE,GLG,ГРЧКИ,ХЕБРЕЈСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ИТАЛИЈАНСКИ,КАЗАШКИ,МАКЕДОНСКИ,ЛАТВИСКИ,ЛИТВАНСКИ,NOB,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,ВИЕТНАМСКИ,РУСКИ,СРПСКИ,СЛОВАЧКИ,СЛОВЕНСКИ,ШПАНСКИ,ШВЕДСКИ,ТАЈЛАНДСКИ,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување (Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Не
ВГРАДЕН ПРЕКИНУВАЧ ЗА МИКРОФОН
Електронски програмски водич (EPG) Да
Internet Browser iWedia(само HbbTV)
Продавница за апликации Да (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучување Да
Тајмер за заспивање Да
Телетекст Да
Автоматска калибрација со CalMAN®
Придружен текст (аналоген/дигитален) (Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Функции за ​PlayStation®5 Автоматски HDR со мапирање на тонови
Режим на слика со автоматски жанр
Заштеда на енергија ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 108 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 43″ (42,5″)
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА* 54 kWh/1000 часа
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност) 0,5 W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци 2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,0 W(Bluetooth®)
Присуство на олово
Количество жива (мг) 0,0 mg
Потрошувачка на енергија (режим на работа) за Energy Star
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност) за Energy Star
Усогласеност со Energy Star®
Енергетски потреби (напон/фреквенција) 50Hz
220 V – 240 V AC
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлување Да
Контрола на динамично задно осветл.
ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОД
Дизајн ДИЗАЈН НА РАМКАТА Тенка рамка
БОЈА НА РАМКАТА Црна
Дизајн на држачот Тенок држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТ Црна
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧ Стандарден далечински управувач
Вграден приемник Број на приемници (антенски/кабелски) 1 (дигитален/аналоген)
Број на приемници (сателитски) 1
ТВ систем (аналоген) B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни) 45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија) DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија) VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија) DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија) VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија) DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија) Фреквенциски опсег 950-2150 MHz
CI+ Да
Пристапност Читач на екран
Аудио опис Да
Придружен текст Поднаслов
Зголемување на текстот
Кратенка за пристапност Да
Гласовно пребарување (Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Не