, , ,

KD43X80J

Sony

  • 4K HDR-телевизор со процесор 4K HDR X1™ за извонредна реалистичност
  • TRILUMINOS PRO™, 4K X-Reality™ PRO и Google TV
  • Јасни и остри детали дури и кај динамичните сцени со Motionflow™ XR
  • Dolby Vision® и Dolby Atmos®

49,990 ден

X80J | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)
Нашиот моќен процесор користи напредни алгоритми за намалување на шумот и подобрување на деталите. Со уште почист 4K-сигнал, сите содржини што ги гледате ќе имаат приближна 4K-резолуција со реални бои и контраст.

Гледајте прекрасни 4K-слики, богати со реални детали и текстури, благодарение на нашиот 4K HDR-процесор X1™. Резолуцијата на сликите снимени во 2K, па дури и во Full HD, ќе се зголеми приближно до 4K со помош на 4K X-Reality™ PRO што користи уникатна 4K-база на податоци.

Дизајниран да го надополни квалитетот на звукот и тенкиот дизајн на телевизорот со својата уникатна нова форма, нашиот X-Balanced Speaker ќе ги збогати филмовите и музиката со јасен звук.

Со Object-based HDR Remaster, боите на предметите на екранот се анализираат и нивниот контраст се прилагодува, за разлика од повеќето телевизори кај кои контрастот се прилагодува само по една црно-бела крива за контраст. Бидејќи предметите се преработуваат посебно, овој телевизор прикажува поголема длабочина, текстури и пореални слики.

Со Apple AirPlay може да проследувате видеоснимки и звук кон телевизорот од вашиот iPhone, iPad или Mac. Гледајте филмови и серии од апликацијата Apple TV, омилените апликации, па дури и од Safari. Споделувајте фотографии со сите во просторијата.

Забавувајте се како во кино кога сте во домот. Dolby Vision® внесува живописни бои и реалистичност во сцените за подобро доживување при гледањето, а Dolby Atmos® ја исполнува просторијата со прекрасен опкружувачки звук.

Бренд

Големина

43'' (108 cm)

Резолуција

4K Ultra HD

Година на моделот 2021
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 43″ (42,5″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 108 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д) Прибл. 97,2 x 56,7 x 7,0 см
ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) (Ш x В x Д) Прибл. 97,2 x 63,2 x 28,6 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д) Прибл. 107,0 x 69,5 x 14,1 см
ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) Прибл. 66,5 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В) 20,0 x 20,0 см
Тежина на телевизорот без држач Прибл. 10 кг
Тежина на картонското пакување (бруто) Прибл. 14 кг
Wi-Fi® стандарди Сертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет 1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профили верзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP

(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)

CHROMECAST BUILT-IN Да
APPLE AIRPLAY Да
APPLE HOMEKIT Да
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска 1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска) 1 (страничен)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr) Не
Композитен видео влез(ови) 1 (страничен, мини приклучок)
RS-232C влез(ови) Не
Вкупно HDMI влезови 4 (4 странични)
HDCP HDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CEC Да
Карактеристиките се наведени во HDMI2.1 eARC
HDMI повратен аудио канал (ARC) Да (eARC/ARC)
Променлива стапка на освежување (VRR)
Автоматски режим со мало доцнење (ALLM)
Дигитален аудио излез(и) 1 (страничен)
Излез(и) за слушалки 1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци 2 (странични)
Снимање на USB HDD Да(1Rec)(освен Италија)
Поддршка за формати на USB уреди FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USB MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,

HEVC/AVI:Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,

AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)

Вид на екран LCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки) 3840 x 2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Вид на задно осветлување Директно LED осветлување
Вид на затемнување на задното осветлување Затемнување на слика
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег) Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за слика 4K HDR Processor X1™
Подобрување на острината 4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боите TRILUMINOS PRO™
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастот Object-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz) Motionflow™ XR 200 Hz (стандардно 50 Hz), автоматски режим
Поддршка за видео сигнали HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz),

720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p

Режими на слика Живописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark
СЕНЗОР Лесен
Излезна моќност на звукот 10W + 10W
Вид на звучникот Звучник со рефлективен бас X-Balanced Speaker
Конфигурација на звучници Целосен опсег (рефлективен бас) x 2
Поддршка за Dolby формат на звук Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звук DTS дигитален опкружувачки звук
ACOUSTIC AUTO CALIBRATION Компензација за просторијата
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАС
FM радио Не
Обработка на звукот Не
Режими на звук
Оперативен систем Android TV™
Вграден мемориски простор (GB) 16GB
Јазик на екранот АФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,

ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,

ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,

МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,

РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,

URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ

Јазик за внесување текст АРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување (Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)- Не
ВГРАДЕН ПРЕКИНУВАЧ ЗА МИКРОФОН
Електронски програмски водич (EPG) Да
Internet Browser Vewd
Продавница за апликации Да (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучување Да
Тајмер за заспивање Да
Телетекст Да
Автоматска калибрација со CalMAN® Да
Придружен текст (аналоген/дигитален) (Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско ниво A
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 108 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 43″ (42,5″)
Потрошувачка на енергија (при работа) 64,0 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА* 89 kWh годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност) 0,50 W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци 2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,0 W(Bluetooth®)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ 70%
Присуство на олово
Количество жива (мг) 0,0 mg
Енергетски потреби (напон/фреквенција) 50 Hz
220 V – 240 V AC
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлување Да
Контрола на динамично задно осветл. Да
ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОД Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТА Тенка рамка
БОЈА НА РАМКАТА Црна
Дизајн на држачот Тенок држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТ Црна
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧ Стандарден далечински управувач
Број на приемници (антенски/кабелски) 1 (дигитален/аналоген)
Број на приемници (сателитски) 1
ТВ систем (аналоген) B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни) 45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија) DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија) VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија) DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија) VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија) DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија) Фреквенциски опсег 950-2150 MHz
CI+ Да
Читач на екран Да
Аудио опис Да
Придружен текст Поднаслов
Зголемување на текстот Да
Кратенка за пристапност Да
Гласовно пребарување Да
Дополнителна галантерија Носач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата