-10%
, ,

KD43X80K

Sony

X80K | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)

 • TRILUMINOS PRO™ и нашиот 4K HDR-процесор X1™ внесуваат реалистичност во повеќе од милијарда бои
 • Слушајте висококвалитетен звук со нашиот X-balanced speaker
 • Dolby Vision™ внесува реалистичност во сцените, а Dolby Atmos™ ја исполнува просторијата со прекрасен звук
 • Пронајдете омилени содржини со гласовно пребарување

44,990 ден 49,990 ден

4K HDR-процесор X1™
Нашиот моќен процесор користи напредни алгоритми за намалување на шумот и подобрување на деталите. Со уште почист 4K-сигнал, сите содржини што ги гледате ќе имаат приближен 4K-квалитет со реални бои и контраст.

TRILUMINOS PRO™
Нашите телевизори со широка палета на бои и уникатен алгоритам TRILUMINOS PRO™ ги открива боите преку заситување, тонови и светлина за да создаде природни нијанси во сите детали. Ќе уживате во бои што ќе изгледаат реални.

4K X-Reality™ PRO
Гледајте прекрасни 4K-слики, богати со реални детали и текстури, благодарение на нашиот 4K HDR-процесор X1™. Сликите снимени во 2K-резолуција, па дури и во HD, ќе добијат нивоа на детали слични на 4K со помош на 4K X-Reality™ PRO што користи уникатна 4K-база на податоци.

Motionflow™ XR
Уживајте во јасни и остри детали дури и кај динамичните сцени со Motionflow™ XR. Оваа иновативна технологија создава и вметнува дополнителни слики измеѓу оригиналните слики. Таа ги споредува главните визуелни фактори на последователните слики, а потоа ги пресметува движењата кои недостасуваат и траат само дел од секундата во низата слики. Некои модели се одликуваат и со вметнување црни слики за елиминирање на заматувањето и добивање реалистичен изглед како во кино.

Ambient Optimization
Опуштете се и уживајте во прекрасно доживување при гледањето. Нашата уникатна технологија за амбиентално оптимизирање со сензор за светлина автоматски ги прилагодува сликата и звукот според опкружувањето.

Сензор за светло
Кај стандардните телевизори светлината не се менува независно од светлината во собата, што резултира со премногу темни или светли слики. Овој телевизор има вграден сензор за осветленост што ја оптимизира светлината на сликата според условите во собата, односно ја зголемува во светли соби и ја намалува во темни соби, за да добиете совршена слика.

Автоматски HDR со мапирање на тонови
Автоматскиот HDR со мапирање на тонови веднаш ги оптимизира поставките за HDR за време на првичното поставување на вашата конзола PS5™. Вашата конзола PS5™ автоматски препознава одредени модели на телевизори BRAVIA и ги избира најдобрите поставки за HDR според вашиот телевизор. Затоа, дури и во сцените со голем контраст, ќе можете да ги видите најважните детали и бои во најсветлите и најтемните делови од екранот.

Оптимизација на звукот за вашата соба
Доживувањето на звукот може да се промени во зависност од опкружувањето во собата. Завесите, на пример, го апсорбираат звукот, а предметите пред телевизорот го попречуваат движењето на звукот, со што се намалува квалитетот на тоа што го слушате. Овој телевизор ги открива предметите и репродуцира звук што е подобрен и оптимизиран според вашата соба.

   • ГОДИНА НА МОДЕЛОТ

    2022

   • ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (ИНЧИ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)

    43″ (42,5″)

   • ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА)

    Прибл. 66,5 см

   • ТЕЖИНА НА КАРТОНСКОТО ПАКУВАЊЕ (БРУТО)

    Прибл. 14 кг

   • ТЕЖИНА НА ТЕЛЕВИЗОРОТ БЕЗ ДРЖАЧ

    Прибл. 10,1 кг

   • VESA® ПОСТАВЕНОСТ НА ОТВОРИТЕ (Ш X В)

    20,0 x 20,0 см

   • ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ БЕЗ ДРЖАЧ (Ш X В X Д)

    Прибл. 96,4 x 56,3 x 6,9 см

   • ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) (Ш X В X Д)

    Прибл. 96,4 x 62,9 x 28,8 см

   • ТЕЖИНА НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ

    Прибл. 10,7 кг

   • ДИМЕНЗИИ НА КАРТОНСКОТО ПАКУВАЊЕ (Ш X В X Д)

    Прибл. 107,0 x 69,5 x 14,1 см

   • ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)

    108 см

   • HDCP

    HDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)

   • ПОДДРШКА ЗА ФОРМАТИ НА USB УРЕДИ

    FAT16/FAT32/exFAT/NTFS

   • КОМПОНЕНТЕН ВИДЕО ВЛЕЗ(ОВИ) (Y/PB/PR)

    Не

   • ВКУПНО HDMI ВЛЕЗОВИ

    4 (4 странични)

   • ПРОМЕНЛИВА СТАПКА НА ОСВЕЖУВАЊЕ (VRR)

   • КОМПОЗИТЕН ВИДЕО ВЛЕЗ(ОВИ)

    1 (страничен, мини приклучок)

   • RS-232C ВЛЕЗ(ОВИ)

    Не

   • ИЗЛЕЗ(И) ЗА САБВУФЕР

   • ДИГИТАЛЕН АУДИО ИЗЛЕЗ(И)

    1 (страничен)

   • АВТОМАТСКИ РЕЖИМ СО МАЛО ДОЦНЕЊЕ (ALLM)

    Да (за HDMI™3/4)

   • ВЛЕЗ(ОВИ) ЗА IF (САТЕЛИТСКА)

    1 (страничен)

   • СНИМАЊЕ НА USB HDD

    Да(1Rec)(освен Италија)

   • HDMI ПОВРАТЕН АУДИО КАНАЛ (ARC)

    Да (eARC/ARC)

   • ВЛЕЗ(ОВИ) ЗА RF (АНТЕНСКА/КАБЕЛСКА) ВРСКА

    1 (страничен)

   • ИЗЛЕЗ(И) ЗА СЛУШАЛКИ

   • ФРЕКВЕНЦИЈА НА WI-FI

    2,4 GHz/5 GHz(за Wi-Fi Direct: само 2,4 GHz)

   • USB ПРИКЛУЧОЦИ

    2 (странични)

   • КОДЕЦИ ЗА РЕПРОДУКЦИЈА ПРЕКУ USB

    MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG,WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)

   • WI-FI® СТАНДАРДИ

    Сертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac

   • CHROMECAST BUILT-IN

    Да

   • BRAVIA SYNC (СО HDMI-CEC)

    Да

   • APPLE HOMEKIT

    Да

   • КАРАКТЕРИСТИКИТЕ СЕ НАВЕДЕНИ ВО HDMI2.1

    eARC/ALLM

   • АУДИО ИЗЛЕЗ(И)

   • ПОДДРШКА ЗА BLUETOOTH® ПРОФИЛИ

    Верзија 4.2, HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) 1/AVRCP (AV-далечински управувач)

   • ВЛЕЗОВИ ЗА ЕТЕРНЕТ

    1 (страничен)

   • APPLE AIRPLAY

    Да

   • РЕЗОЛУЦИЈА НА ЕКРАНОТ (Х X В, ТОЧКИ)

    3840 x 2160

   • ВИД НА ЕКРАН

    LCD екран

   • ВИД НА ЗАДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

    Директно LED осветлување

   • АГОЛ НА ГЛЕДАЊЕ (X-WIDE ANGLE)

   • ВИД НА ЗАТЕМНУВАЊЕ НА ЗАДНОТО ОСВЕТЛУВАЊЕ

    Затемнување на слика

   • СТАПКА НА ОСВЕЖУВАЊЕ НА ЕКРАНОТ

    50Hz

   • ТЕХНОЛОГИЈА ШТО СПРЕЧУВА РЕФЛЕКТИРАЊЕ (X-ANTI REFLECTION)

   • ПОДОБРУВАЊЕ НА БОИТЕ

    TRILUMINOS PRO™, Технологија Live Colour™

   • ПОДОБРУВАЊЕ НА КОНТРАСТОТ

    Object-based HDR remaster, Подобрување на динамичкиот контраст

   • КОМПАТИБИЛНОСТ СО HDR (ВИСОК ДИНАМИЧКИ ОПСЕГ)

    Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)

   • ПОДДРШКА ЗА ВИДЕО СИГНАЛИ

    HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p

   • ПОДОБРУВАЊЕ НА ОСТРИНАТА

    4K X-Reality™ PRO

   • РЕЖИМИ НА СЛИКА

    Живописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark

   • ПРОЦЕСОР ЗА СЛИКА

    4K HDR Processor X1™

   • ПОДОБРУВАЊЕ НА ДВИЖЕЊАТА (СТАНДАРДНИ HZ)

    Motionflow™ XR 200/240 Hz (стандардно 50/60 Hz), автоматски режим

   • СЕНЗОР

    Лесен

   • КОНФИГУРАЦИЈА НА ЗВУЧНИЦИ

    Целосен опсег (рефлективен бас) x 2

   • ВИД НА ЗВУЧНИКОТ

    Звучник со рефлективен бас X-Balanced Speaker

   • ИЗЛЕЗНА МОЌНОСТ НА ЗВУКОТ

    10W + 10W

   • ACOUSTIC AUTO CALIBRATION

    Компензација за просторијата

   • РЕЖИМИ НА ЗВУК

   • ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАС

   • ПОДДРШКА ЗА DOLBY ФОРМАТ НА ЗВУК

    Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos

   • ПОДДРШКА ЗА DTS ФОРМАТ НА ЗВУК

    DTS дигитален опкружувачки звук

   • FM РАДИО

    Не

   • ОБРАБОТКА НА ЗВУКОТ

    Не

   • ФУНКЦИЈА ЗА КАМЕРА

    Да 2(апликации за камера)

   • КАМЕРА

    BRAVIA CAM 2(опција)

   • ПРОДАВНИЦА ЗА АПЛИКАЦИИ

    Да (Google Play Store)

   • ТАЈМЕР ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ/ИСКЛУЧУВАЊЕ

    Да

   • ГЛАСОВНО ПРЕБАРУВАЊЕ

    (Гласовно пребарување)Да 3/(вграден микрофон)Не

   • ПАМЕТЕН ТЕЛЕВИЗОР

    Google TV

   • ТАЈМЕР ЗА ЗАСПИВАЊЕ

    Да

   • ЈАЗИК ЗА ВНЕСУВАЊЕ ТЕКСТ

    АРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ

   • ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ

    Android TV™

   • INTERNET BROWSER

    Vewd

   • ЕЛЕКТРОНСКИ ПРОГРАМСКИ ВОДИЧ (EPG)

    Да

   • ВГРАДЕН ПРЕКИНУВАЧ ЗА МИКРОФОН

   • ПРИДРУЖЕН ТЕКСТ (АНАЛОГЕН/ДИГИТАЛЕН)

    (Аналоген) Не, (дигитален)Превод

   • ВГРАДЕН МЕМОРИСКИ ПРОСТОР (GB)

    16 GB 4

   • ТЕЛЕТЕКСТ

    Да

   • ЈАЗИК НА ЕКРАНОТ

    АФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ,СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ

   • АВТОМАТСКА КАЛИБРАЦИЈА СО CALMAN®

    Да

   • АВТОМАТСКИ HDR СО МАПИРАЊЕ НА ТОНОВИ

    Да

   • РЕЖИМ НА СЛИКА СО АВТОМАТСКИ ЖАНР

    Да

   • ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)

    108 см

   • ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (РЕЖИМ НА ПОДГОТВЕНОСТ) ЗА ENERGY STAR

   • ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (РЕЖИМ НА РАБОТА) ЗА ENERGY STAR

   • ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*

    54 kWh/1000 часа

   • ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОД

    Да

   • ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (ИНЧИ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)

    43″ (42,5″)

   • ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (ВО РЕЖИМ НА ПОДГОТВЕНОСТ)

    0,50 W

   • КОЛИЧЕСТВО ЖИВА (МГ)

    0,0 mg

   • КОНТРОЛА НА ДИНАМИЧНО ЗАДНО ОСВЕТЛ.

    Да

   • УСОГЛАСЕНОСТ СО ENERGY STAR®

   • ПРИСУСТВО НА ОЛОВО

   • РЕЖИМ ЗА ЗАШТЕДА НА ЕНЕРГИЈА / РЕЖИМ ЗА ИСКЛУЧЕНО ЗАДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

    Да

   • ЕНЕРГЕТСКИ ПОТРЕБИ (НАПОН/ФРЕКВЕНЦИЈА)

    50 Hz, 220 V – 240 V AC

   • ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (РЕЖИМ НА ПОДГОТВЕНОСТ ВО МРЕЖА) – ПРИКЛУЧОЦИ

    2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,0 W(Bluetooth®)

   • БОЈА НА ДРЖАЧОТ

    Црна боја

   • ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ

   • ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧ

    IR-далечински управувач; стандарден далечински управувач

   • БОЈА НА РАМКАТА

    Црна

   • ДИЗАЈН НА РАМКАТА

    Рамна површина

   • ДИЗАЈН НА ДРЖАЧОТ

    Тенок држач

   • ТВ СИСТЕМ (АНАЛОГЕН)

    B/G, D/K, I

   • ТВ СИСТЕМ (ДИГИТАЛНА АНТЕНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

    DVB-T/T2

   • CI+

    Да

   • ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (ДИГИТАЛНА АНТЕНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

    VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)

   • БРОЈ НА ПРИЕМНИЦИ (АНТЕНСКИ/КАБЕЛСКИ)

    1 (дигитален/аналоген)

   • ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (ДИГИТАЛНА САТЕЛИТСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

    Фреквенциски опсег 950-2150 MHz

   • БРОЈ НА ПРИЕМНИЦИ (САТЕЛИТСКИ)

    1

   • ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (ДИГИТАЛНА КАБЕЛСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

    VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)

   • ТВ СИСТЕМ (ДИГИТАЛНА КАБЕЛСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

    DVB-C

   • ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (АНАЛОГНИ)

    45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)

   • ТВ СИСТЕМ (ДИГИТАЛНА САТЕЛИТСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

    DVB-S/S2

   • АУДИО ОПИС

    Да

   • ЧИТАЧ НА ЕКРАН

    Да

   • ПРИДРУЖЕН ТЕКСТ

    Поднаслов

   • ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТЕКСТОТ

    Да

   • ГЛАСОВНО ПРЕБАРУВАЊЕ

    (Гласовно пребарување)Да 3/(вграден микрофон)Не

   • КРАТЕНКА ЗА ПРИСТАПНОСТ

    Да

   • ДОПОЛНИТЕЛНА ГАЛАНТЕРИЈА

    Камера(CMU-BC1) 2; носач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата

  • Држач за на маса
  • Далечински управувач со гласовна контрола
  • Далечински управувач:
  • Batteries
  • AC кабел за напојување
  • Упатство за употреба
  • Водич за брзо поставување

Дали оваа информ