-20%
,

KD43XH8096B

Sony

Спореди
  • 4K HDR-процесор X1™ за извонредна реалистичност
  • Зголемете ја резолуцијата на сите содржини приближно до 4K со 4K X-Reality™ PRO
  • Чувствувајте возбуда како во кино со Dolby vision и Dolby Atmos

39,990 ден 49,990 ден

Со проширување на палетата на бои, TRILUMINOS и нашите процесори X1 создаваат повеќе бои од стандардните телевизори. Тој ги анализира и обработува податоците во сите слики за да ги направи боите поприродни и попрецизни со цел сликите да изгледаат пореални.
Гледајте прекрасни 4K-слики, богати со реални детали и текстури, благодарение на нашиот 4K HDR-процесор X1™. Резолуцијата на сликите снимени во 2K, па дури и во Full HD, ќе се зголеми приближно до 4K со помош на 4K X-Reality™ PRO што користи уникатна 4K-база на податоци.
На некои екрани, во спортските сцени и сцените со брзи движења може да се појави заматување. Нашата технологија Motionflow ги прави движењата јасни и остри преку создавање дополнителни слики што се вметнуваат помеѓу сликите и црните сегменти помеѓу сцените. Какви се резултатите? Помалку заматување и заостанати облици, порамномерни движења.
Со HDR преработка на предметите, боите на предметите на екранот се анализираат и нивниот контраст се прилагодува, за разлика од повеќето телевизори кај кои контрастот се прилагодува само по една црно-бела крива за контраст. Бидејќи предметите се преработуваат посебно, овој телевизор прикажува поголема длабочина, текстури и пореални слики.
Дизајниран да го надополни квалитетот на звукот и тенкиот дизајн на телевизорот со својата уникатна нова форма, нашиот X-balanced speaker ќе ги збогати филмовите и музиката со јасен звук. Оваа функција е достапна кај телевизорите поголеми од 55″.
Овој телевизор е дизајниран со тенка рамка и изгледа луксузно и префинето. Вашето внимание ќе се насочи кон сликата, а не телевизорот.
Пронајдете ги омилените содржини брзо како никогаш досега со помош на вашиот глас. Со гласовното пребарување нема сложена навигација или заморно пишување – треба само да побарате.
Пронајдете ја сета забава за која сте сонувале – само изговорете и добијте ја веднаш. Овој паметен телевизор со Android и напредна гласовна контрола може веднаш да ви прикаже филмови и серии преку апликации или емитувања.
Паметниот Android TV од Sony нуди ненадминат број на апликации. Изберете ги оние што ќе ви го направат животот позабавен.
Апликациите се активираат брзо и нема чекање кога менувате апликации – Netflix се активира 3x побрзо од порано.
Netflix ви нуди едноставен начин за препознавање телевизори со подобри перформанси, полесен пристап до апликации и нови функции. Со Netflix Recommended TV ќе уживате во популарни серии и филмови користејќи наменско копче и гласовна контрола.
Прашајте го вашиот телевизор преку Google Assistant да се поврзе и да комуницира со паметни уреди како безбедносни камери и други уреди. Процесот е едноставен, а доживувањето е одлично.
Поврзете ги вашите уреди што ја поддржуваат Alexa за беспрекорно контролирање на телевизорот од Sony без користење на рацете. Со Alexa може да го вклучувате телевизорот, да менувате канали, да ја контролирате јачината на звукот и многу повеќе.
Поврзете се со Google Home за беспрекорна контрола на телевизорот од Sony без користење на рацете. Со Google Home може да пронајдете и да проследувате омилени видеозаписи кон вашиот телевизор од Sony, без да мрднете со прст.
Со Apple AirPlay може да проследувате видеоснимки и звук кон вашиот телевизор директно од вашиот iPhone, iPad или Mac. Гледајте филмови и серии од апликацијата Apple TV, од омилените апликации, па дури и од Safari. Споделувајте фотографии со сите во просторијата.
Chromecast ви овозможува да ги проследувате омилените видеоснимки, игри и апликации од мобилниот уред кон телевизорот со Chromecast built-in со максимален квалитет. Сè што е потребно за да ги зголемите саканите содржини е еден допир на копчето за префрлување на екранот од уредот со Android или iOS. Проследувајте содржини, а потоа продолжете да пребарувате преку телефонот или таблет-уредот.
Приклучете set top box-приемници и други уреди преку HDMI во телевизорот и контролирајте ги сите преку еден паметен далечински управувач. Потенок и позаоблен дизајн со вграден микрофон за гласовна контрола и подобрен распоред на копчиња за навистина едноставно користење.
Откријте филмови и ТВ емисии, игри и многу повеќе од Google Play™. Уживајте во огромен избор на апликации, чиј број сè повеќе се зголемува, на потполно поинаков начин на вашиот телевизор.
BRAVIA™ користи моќен компјутерски модел за анализа и компензација на неправилностите во одзивот на звучникот. Тоа се врши преку „семплирање“ на фреквенцијата на звучникот со поголема прецизност. Информациите се враќаат назад за да ги поништат ненадејните зголемувања или намалувања во стандардниот одзив на звучникот – резултирајќи со чист и природен звук и рамномерна репродукција на сите фреквенции.
Забавувајте се како во кино кога сте во домот. Dolby Vision™ внесува живописни бои и реалистичност во сцените за подобро доживување при гледањето, а Dolby Atmos™ ја исполнува просторијата со прекрасен опкружувачки звук.
За обработка на варијантите на боите од процесот на производство, овој телевизор поддржува употреба на софтверот Calman за автоматска калибрација со високи перформанси од Portrait Displays. На тој начин добивате врвно ниво на калибрација и можност за детални прилагодувања што едноставно не се можни преку стандардните поставки на сликата. Тој овозможува реалистична репродукција на бои што соодветствуваат на оригиналниот сигнал, а можат да се приспособат дури и при најмали промени на боите. Овој телевизор го поддржува софтверот Calman и им овозможува на корисниците да ги искористат придобивките од овој софтвер што го користат креаторите на видеосодржини за обработка по снимањето и работни процеси за контрола на квалитетот, што дополнително ја докажува нашата посветеност за создавање слики со прецизна калибрација на бои од професионална класа во домовите.

Година на моделот2020
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)43″ (42,5″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)108 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 97,0 x 57,0 x 5,7 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 97,0 x 63,0 x 28,6 см
Димензии на телевизорот со поден држач (Ш x В x Д)
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 107,0 x 69,5 x 14,1 см
Ширина на држачотПрибл. 54,4 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)10,0 x 20,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 9,4 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 9,8 кг
Тежина на телевизорот со поден држач
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 14 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1(долен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP (профил за сериска порта)
CHROMECAST BUILT-INДа
APPLE AIRPLAYДа
APPLE HOMEKITДа
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска)1 (страничен)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)Не
Композитен видео влез(ови)1(долен)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (3 странични, 1 долу)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (ARC)
Дигитален аудио излез(и)1(долен)
Излез(и) за слушалки1(долен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци2 (странични)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/ AVI:Xvid,MotionJpeg /ASF(WMV): VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg /MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/ 3GPP:MPEG4, AVC/MP3/ ASF(WMA) /LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екранLCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Вид на задно осветлувањеEdge LED
Вид на затемнување на задното осветлувањеЗатемнување на слика
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за сликаПроцесор X1™ 4K HDR
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)Motionflow™ XR 400 Hz (стандардно 50 Hz)
Поддршка за видео сигналиHDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на сликаЖивописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark
СЕНЗОРЛесен
Излезна моќност на звукот10W + 10W
Вид на звучникотЗвучник со рефлективен бас
Конфигурација на звучнициЦелосен опсег (рефлективен бас) x 2
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
FM радиоНе
Обработка на звукотНе
Симулиран опкружувачки звукНе
Режими на звук
РЕЖИМ ЗА ЦЕНТРАЛЕН ЗВУЧНИК НА ТЕЛЕВИЗОРОТ
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотАФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)- Не
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Автоматска калибрација со CalMAN®Да
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоA
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)108 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)43″ (42,5″)
Потрошувачка на енергија (при работа)66,0 W
Годишна потрошувачка на енергија*92 Wh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,00 W(Bluetooth®)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ70%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0,0 mg
Потрошувачка на енергија (режим на работа) за Energy Star
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност) за Energy Star
Усогласеност со Energy Star®
Енергетски потреби (напон/фреквенција)AC 220-240 V, 50 Hz
DC 19,5 V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТАТенка рамка
БОЈА НА РАМКАТАЦрна
Дизајн на држачотТенок држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТЦрна
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧСтандарден далечински управувач
Број на приемници (антенски/кабелски)1 (дигитален/аналоген)
Број на приемници (сателитски)1
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описДа
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Гласовно пребарувањеДа
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата