-5%
, ,

KD48A9BAEP

Sony

Спореди
  • ПРОМОЦИЈА – Бесплатна 5 годишна гаранција до 31.01.2021.
  • Квалитетот на OLED од Sony со компактна димензија од 48”
  • OLED нуди беспрекорни црни тонови, контраст и бои
  • Процесор за слика X1™ Ultimate за ненадмината реалистичност
  • Хармонија од звук и слика за прекрасно доживување

99,990 ден 104,990 ден

A9 | MASTER Series | 48″ OLED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Android TV)
Уживајте во реалистични слики и звук со компактен OLED-телевизор
Квалитетот на OLED од Sony со компактна димензија од 48”
OLED нуди беспрекорни црни тонови, контраст и бои
Процесор за слика X1™ Ultimate за ненадмината реалистичност
Хармонија од звук и слика за прекрасно доживување
4K HDR-телевизор со OLED-екран од 48″, процесор за слика X1™ Ultimate и Acoustic Surface Audio
Прикажува поширока и попрецизна палета на бои
Врвна резолуција без разлика што гледате
Подобрување на боите и контрастот за поголема длабочина и реалистичност
Прекрасни бои од сите агли
Динамичките сцени се светли и јасни
Super Bit Mapping HDR
Dual database processing
Неверојатно реален звук од екранот
Добијте повеќедимензионален звук со S-Force Front Surround
Слушајте јасни гласови
Засилете ја вашата музика
Одлични слики и звук, независно од опкружувањето
Тенка метална рамка
Централен алуминиумски држач
Минимален неред од кабли
Говорот е забавен начин за истражување нови светови
Повеќе од 5000 апликации, повеќе од сите други паметни телевизори
Нема повеќе чекање
Netflix ги препорачува телевизорите со Android TV
Може да се користи со Apple AirPlay / Apple HomeKit
Испраќајте содржини на поголем и подобар екран со Chromecast
Прекрасен дизајн
Едноставна контрола со паметен далечински управувач
Google Play™: цел свет на содржини и апликации
Clear Phase за рамномерни и балансирани фреквенции
Поврзување преку Bluetooth®
Врвен квалитет со Netflix Calibrated Mode
Уживајте во возбудата што ја нуди киното
Зачувување на страста од креаторите на содржини
Object-based HDR remaster

Година на моделот2020
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)48″ (47.5″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)121 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 106,9 x 62,4 x 5,8 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 106,9 x 62,9 x 25,5 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 118,8 x 74,1 x 18,8 см
Ширина на држачотПрибл. 47,0 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×30,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 13,9 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 17,6 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 22 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1(долен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија) /SPP (профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
CHROMECAST BUILT-INДа
APPLE AIRPLAYДа
APPLE HOMEKITДа
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1(долен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2(долу)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)Не
Композитен видео влез(ови)1 (страничен)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (1 страничен, 3 долу)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
Карактеристиките се наведени во HDMI2.1eARC
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (eARC/ARC)
Дигитален аудио излез(и)1(долен)
Излез(и) за слушалки1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци2 (странични)/1 (долу)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC, MPEG4,HEVC/AVI:Xvid, MotionJpeg/ASF (WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екранOLED
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Вид на задно осветлување
Вид на затемнување на задното осветлување
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за сликаПроцесор за слика X1™ Ultimate
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Dual database processing
Object-based Super Resolution
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Super bit mapping™ HDR
Технологија Live Colour™
Прецизно мапирање на бои
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Pixel Contrast Booster
Подобрување на движењата (стандардни Hz)X-Motion Clarity, автоматски режим
Поддршка за видео сигналиHDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080 /24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на сликаЖивописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, калибриран режим на Netflix
СЕНЗОРЛесен
NETFLIX CALIBRATED MODEДа
Излезна моќност на звукот10 W + 10 W + 5 W
Вид на звучникотAcoustic Surface Audio
Конфигурација на звучнициМеханизам за придвижување x 2, сабвуфер x 1
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
ACOUSTIC AUTO CALIBRATIONДа
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАСЗумирање на глас
FM радиоНе
Обработка на звукотНе
Симулиран опкружувачки звукS-Force преден опкружувачки звук
Режими на звукСтандардно, дијалог, кино, музика, спорт, Dolby Audio
РЕЖИМ ЗА ЦЕНТРАЛЕН ЗВУЧНИК НА ТЕЛЕВИЗОРОТ
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотАФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ, БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ, ДАНСКИ,DEU, ГРЧКИ, АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ, ЕСТОНСКИ,BAQ, PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ, УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL, ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ, MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ, ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Да
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Автоматска калибрација со CalMAN®Да
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоB
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)121 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)48″ (47.5″)
Потрошувачка на енергија (при работа)114 W
Годишна потрошувачка на енергија*158 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 0,50 W(CEC)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ76%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0,0 mg
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТАРамна површина
БОЈА НА РАМКАТАЦрна
Дизајн на држачотЦентрален алуминиумски држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТТемно сребрена
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧВрвен далечински управувач
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описДа
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Не
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците), SU-WL850(погледнете ја табелата за земји /зони))Зависи од изборот на земја