-29%
,

KD55AG8BAEP

Sony

Спореди
  • Големина од 139 см (55″)
  • OLED ТВ
  • 4K HDR X1 Extreme процесор
  • Triluminos екран
  • Acoustic surface audio
  • Android

99,990 ден 139,990 ден

Задлабочете се во моментот со реални слики и соодветна акустика. Сликите со врни детали, заедно со нашата технологија Sound-from-Picture Reality™, нудат врвни аудиовизуелни перформанси.
Нашиот 4K HDR-процесор X1™ Extreme врши моќна обработка на слики во реално време за да создаде извонредно детални слики. Квалитетот на сликите се подобрува до реалистичниот 4K HDR-квалитет.
Вистинска реалност со длабоки црни тонови и природни бои. Со прецизна и посебна контрола на над 8 милиони самоосветлувачки точки преку процесорот за слика X1™ Extreme. 4K OLED-телевизорот на Sony создава исклучителен и беспрекорен контраст.
За разлика од повеќето звучници во телевизорите, звукот излегува од целиот екран и ве опкружува со нови и возбудливи забавни доживувања. Сликата и звукот се во совршена хармонија.
Погледнете ја серијата „Lost in Space“ во 4K HDR денес, со претплата за Netflix. Членовите ќе можат да уживаат во повеќе HDR-содржини во претстојните месеци.
Внесете реалистичност во сцените со прекрасни светли тонови, подлабоки црни тонови и живописни бои. Dolby Vision е решение за HDR што создава прекрасно доживување како во кино во вашиот дом.

Година на моделот2019
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,9×71,0x5,1 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,9×73,0x29,0 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 141,1 x 83,6 x 18,5 см
Ширина на држачотПрибл. 65,7 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×30,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 17,6 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 19,8 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 27 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1(долен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.1; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија) /SPP (профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
Поврзување со паметен телефонChromecast built-in
Video & TV SideView (iOS/Android)
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1(долен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2(долу)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)Не
Композитен видео влез(ови)1 (страничен)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (1 страничен, 3 долу)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
MHLНе
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (ARC)
Дигитален аудио излез(и)1 (долу)
Излез(и) за слушалки1 (страничен)
Аудио излез(и)1 (страничен / хибриден со излез за слушалки)
Излез(и) за сабвуфер1 (страничен / хибриден со излез за слушалки)
USB приклучоци2 (странични) / 1 (долу)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4, HEVC/AVI:Xvid, MotionJpeg / ASF (WMV):VC1/ MOV:AVC, MPEG4, MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4, VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/ MP3/ASF(WMA)/ WAV / MP4AAC/FLAC/JPEG
Вид на екранOLED
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за слика4K HDR Processor X1™ Extreme
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Dual database processing
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Super bit mapping™ HDR
Технологија Live Colour™
Прецизно мапирање на бои
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)Motionflow™ XR
Поддршка за видео сигналиHDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 576i, 480p, 480i
Режими на сликаЖивописно, стандардно, прилагодено, професионално кино, домашно кино, спорт, анимација, фото-живописно, фото-стандардно, фото-прилагодено, игри, графика, Dolby Vision
Поддршка за HEVC (емитување)Да (до 3840×2160/60p со 10 бита)
Излезна моќност на звукот10W+10W+10W+10W
Вид на звучникотAcoustic Surface Audio
Конфигурација на звучнициМеханизам за придвижување x2, вуфер x2
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio(Dolby™ Digital, Dolby™ Digital Plus)
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
FM радиоНе
Обработка на звукотClearAudio+
Симулиран опкружувачки звукS-Force преден опкружувачки звук
Режими на звукСтандардно, дијалог, кино, музика, спорт
РЕЖИМ ЗА ЦЕНТРАЛЕН ЗВУЧНИК НА ТЕЛЕВИЗОРОТНе
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотБУГАРСКИ/КАТАЛОНСКИ/ЧЕШКИ/ДАНСКИ/ГЕРМАНСКИ/ГРЧКИ/АНГЛИСКИ/ШПАНСКИ/ЕСТОНСКИ/ФИНСКИ/ФРАНЦУСКИ/ЕВРЕЈСКИ/ХРВАТСКИ/УНГАРСКИ/ИТАЛИЈАНСКИ/КАЗАКСТАНСКИ/ЛИТВАНСКИ/ЛАТВИСКИ/ХОЛАНДСКИ/НОРВЕШКИ/ПОЛСКИ/ПОРТУГАЛСКИ/РОМАНСКИ/РУСКИ/СЛОВАЧКИ/СЛОВЕНСКИ/СРПСКИ/ШВЕДСКИ/ТУРСКИ/УКРАИНСКИ/БОСАНСКИ/МАКЕДОНСКИ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Лента за содржиниНе
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Не
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа(Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Две сликиНе
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоB
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)Номинално: 376 W / Стандардно: 130 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*180 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 0,50 W(CEC)
Сооднос на најголемо осветлување за ЕУ73%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0.0
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
Сензор за осветленостДа
Боја на рамкатаЦрна
Дизајн на држачотМат црна боја
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описАудио опис
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Промени пристапДа
Гласовно пребарувањеДа
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците), SU-WL850)Во зависност од изборот на земјата