, , ,

KD55X82K

Sony

  • Пореално и разнобојно доживување со Google TV
  • 4K HDR-процесор X1™ за извонредна реалистичност
  • Повеќе од милијарда бои со TRILUMINOS PRO™
  • Чувствувајте возбуда како во кино со Dolby Vision и Dolby Atmos

65,990 ден

4K HDR-процесор X1™
Нашиот моќен процесор користи напредни алгоритми за намалување на шумот и подобрување на деталите. Со уште почист 4K-сигнал, сите содржини што ги гледате ќе имаат приближен 4K-квалитет со реални бои и контраст.

TRILUMINOS PRO™
Нашите телевизори со широка палета на бои и уникатен алгоритам TRILUMINOS PRO™ ги открива боите преку заситување, тонови и светлина за да создаде природни нијанси во сите детали. Ќе уживате во бои што ќе изгледаат реални.

4K X-Reality™ PRO
Гледајте прекрасни 4K-слики, богати со реални детали и текстури, благодарение на нашиот 4K HDR-процесор X1™. Сликите снимени во 2K-резолуција, па дури и во HD, ќе добијат нивоа на детали слични на 4K со помош на 4K X-Reality™ PRO што користи уникатна 4K-база на податоци.

Motionflow™ XR
Уживајте во јасни и остри детали дури и кај динамичните сцени со Motionflow™ XR. Оваа иновативна технологија создава и вметнува дополнителни слики измеѓу оригиналните слики. Таа ги споредува главните визуелни фактори на последователните слики, а потоа ги пресметува движењата кои недостасуваат и траат само дел од секундата во низата слики. Некои модели се одликуваат и со вметнување црни слики за елиминирање на заматувањето и добивање реалистичен изглед како во кино.

Автоматски режим со мало доцнење
Со автоматскиот режим со мало доцнење на HDMI 2.1, BRAVIA препознава кога ќе ја поврзете и вклучите конзолата и автоматски го активира режимот со мало доцнење. Ќе уживате во појасни игри со побрз одзив – неопходно за динамични и акциони игри.

Автоматски HDR со мапирање на тонови
Автоматскиот HDR со мапирање на тонови веднаш ги оптимизира поставките за HDR за време на првичното поставување на вашата конзола PS5™. Вашата конзола PS5™ автоматски препознава одредени модели на телевизори BRAVIA и ги избира најдобрите поставки за HDR според вашиот телевизор. Затоа, дури и во сцените со голем контраст, ќе можете да ги видите најважните детали и бои во најсветлите и најтемните делови од екранот.

Режим на слика со автоматски жанр
BRAVIA автоматски преминува во режимот за игри за да го минимизира доцнењето на влезниот сигнал и да овозможи движења со побрз одзив. Кога гледате филмови на конзолата PlayStation5®, тој се враќа во стандарден режим за да се фокусира на обработката на слики и да прикаже пораскошни сцени.

X-balanced speaker
Дизајниран да го надополни квалитетот на звукот и тенкиот дизајн на телевизорот со својата уникатна нова форма, нашиот X-balanced speaker ќе ги збогати филмовите и музиката со јасен звук.

Поврзување преку Bluetooth®
Поврзете уреди компатибилни со Bluetooth® со вашиот телевизор за едноставна и безжична забава. Впарете ги вашите слушалки што поддржуваат Bluetooth® со BRAVIA и уживајте во серии и музика на омиленото место – без пречки или прекини.

Ambient Optimization
Опуштете се и уживајте во прекрасно доживување при гледањето. Нашата уникатна технологија за амбиентално оптимизирање со сензор за светлина автоматски ги прилагодува сликата и звукот според опкружувањето.

Сензор за светло
Кај стандардните телевизори светлината не се менува независно од светлината во собата, што резултира со премногу темни или светли слики. Овој телевизор има вграден сензор за осветленост што ја оптимизира светлината на сликата според условите во собата, односно ја зголемува во светли соби и ја намалува во темни соби, за да добиете совршена слика.

Dolby Vision® и Dolby Atmos®
Забавувајте се како во кино кога сте во домот. Dolby Vision® внесува живописни бои и реалистичност во сцените за подобро доживување при гледањето, а Dolby Atmos® ја исполнува просторијата со прекрасен опкружувачки звук.

BRAVIA CORE
Достапен е огромен број на филмови што чекаат на вас. Уживајте во неограничено проследување филмови од BRAVIA CORE до 12 месеци и изберете најмногу 5 филмови што ќе ги изнајмите од стотиците најнови и класични филмски хитови.

Година на моделот 2022
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)

55″ (54,6″)

ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 139 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д) Прибл. 123,3 x 71,3 x 7,2 см
ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) (Ш x В x Д) Прибл. 123,3 x 78,5 x 32,5 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д) Прибл. 134,8 x 83,5 x 16,0 см
ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) Прибл. 50,9 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В) 30,0 x 30,0 см
Тежина на телевизорот без држач Прибл. 21,7 кг
Тежина на телевизорот со држач Прибл. 25,2 кг
Тежина на картонското пакување (бруто) Прибл. 32 кг
Wi-Fi® стандарди Сертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
ФРЕКВЕНЦИЈА НА WI-FI 2,4 GHz/5 GHz(за Wi-Fi Direct: само 2,4 GHz)
Влезови за етернет 1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профили

Верзија 4.2, HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)

CHROMECAST BUILT-IN Да
APPLE AIRPLAY Да
APPLE HOMEKIT Да
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска 1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска) 1 (страничен)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr) Не
Композитен видео влез(ови) 1 (страничен, мини приклучок)
RS-232C влез(ови) Не
Вкупно HDMI влезови 4 (4 странични)
HDCP HDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
BRAVIA SYNC (СО HDMI-CEC) Да
Карактеристиките се наведени во HDMI2.1 eARC/ALLM
HDMI повратен аудио канал (ARC) Да (eARC/ARC)
Променлива стапка на освежување (VRR)
Автоматски режим со мало доцнење (ALLM) Да (за HDMI™3/4)
Дигитален аудио излез(и) 1 (страничен)
Излез(и) за слушалки
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци 2 (странични)
Снимање на USB HDD Да(1Rec)(освен Италија)
Поддршка за формати на USB уреди FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USB MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG,WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екран LCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки) 3840 x 2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
ТЕХНОЛОГИЈА ШТО СПРЕЧУВА РЕФЛЕКТИРАЊЕ (X-ANTI REFLECTION)
Вид на задно осветлување Директно LED осветлување
Вид на затемнување на задното осветлување Затемнување на слика
СТАПКА НА ОСВЕЖУВАЊЕ НА ЕКРАНОТ 50Hz
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег) Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за слика 4K HDR Processor X1™
Подобрување на острината 4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боите TRILUMINOS PRO™
Технологија Live Colour™
ПОДОБРУВАЊЕ НА КОНТРАСТОТ Object-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz) Motionflow™ XR 400/480 Hz (стандардно 50/60 Hz), автоматски режим
Поддршка за видео сигнали HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на слика Живописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark
СЕНЗОР Лесен
Излезна моќност на звукот 10W + 10W
Вид на звучникот Звучник со рефлективен бас X-Balanced Speaker
Конфигурација на звучници Целосен опсег (рефлективен бас) x 2
Поддршка за Dolby формат на звук Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звук DTS дигитален опкружувачки звук
ACOUSTIC AUTO CALIBRATION Компензација за просторијата
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАС
FM радио Не
Обработка на звукот Не
Режими на звук
КАМЕРА BRAVIA CAM(опција)
ФУНКЦИЈА ЗА КАМЕРА Да(апликации за камера)
Оперативен систем Android TV™
ПАМЕТЕН ТЕЛЕВИЗОР Google TV™
Вграден мемориски простор (GB) 16 GB
Јазик на екранот АФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ,СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текст АРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ
Гласовно пребарување (Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Да
ВГРАДЕН ПРЕКИНУВАЧ ЗА МИКРОФОН Да
Електронски програмски водич (EPG) Да
Internet Browser Vewd
Продавница за апликации Да (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучување Да
Тајмер за заспивање Да
Телетекст Да
Автоматска калибрација со CalMAN® Да
Придружен текст (аналоген/дигитален) (Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Автоматски HDR со мапирање на тонови Да
Режим на слика со автоматски жанр Да
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 139 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 55″ (54,6″)
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА* 91 kWh/1000 h
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност) 0,50 W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци 2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,0 W(Bluetooth®)
Присуство на олово
Количество жива (мг) 0,0 mg
Потрошувачка на енергија (режим на работа) за Energy Star
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност) за Energy Star
Усогласеност со Energy Star®
Енергетски потреби (напон/фреквенција) 50 Hz
220 V – 240 V AC
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлување Да
Контрола на динамично задно осветл. Да
ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОД Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТА Рамна површина
БОЈА НА РАМКАТА Црна
Дизајн на држачот Централен прстенест држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТ Темно сребрен
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧ IR-далечински управувач; стандарден далечински управувач