-44%
,

KD55XG8596BAEP

Sony
Достапност:

Нема на залиха


Спореди
  • Големина од 139 см (55″)
  • 4K HDR Processor X1™
  • Android TV™
  • Triluminos екран
  • Acoustic Multi-Audio
  • Motion flow XR 1000Hz

49,990 ден 89,990 ден

Нема на залиха

XG85| LED| 4K Ultra HD | Висок динамички опсег(HDR)| Паметен телевизор(Android TV)
Воодушевете се од живописните 4K-слики и нашата технологија Acoustic Multi-Audio™
Неверојатни 4K-слики со процесорот 4K HDR X1™
Acoustic Multi-Audio™ за прекрасно доживување при гледањето
Пронајдете забава со вашиот глас преку Android TV™
4K HDR-телевизор со 4K HDR-процесор X1™ и Acoustic Multi-Audio™

Година на моделот2019
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 123,1×71,3×5,2 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 123,1×77,6×31,6 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 133,2 x 81,7 x 15,8 см
Ширина на држачотПрибл. 99,6 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×20,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 18,7 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 19,7 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 26 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
Поврзување со паметен телефонChromecast built-in
Video & TV SideView (iOS/Android)
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2 (странични)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)1 (заден / хибриден со композитен видео приклучок)
Композитен видео влез(ови)1 (заден)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (3 странични, 1 заден)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
MHLНе
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (eARC)
Дигитален аудио излез(и)1 (заден)
Излез(и) за слушалки1 (страничен)
USB приклучоци3 (странични)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/ AVI:Xvid, MotionJpeg /ASF(WMV) :VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/ 3GPP:MPEG4,AVC/ MP3/ASF (WMA) /WAV /MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екранLCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Вид на задно осветлувањеEdge LED
Вид на затемнување на задното осветлувањеЗатемнување на слика
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за слика4K HDR Processor X1™
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)Motionflow™ XR 1000 Hz (стандардно 100 Hz), автоматски режим
Поддршка за видео сигналиАналоген сигнал: 1080p (50, 60 Hz), 1080i (50, 60 Hz), 720p (50, 60 Hz), 576p, 576i, 480p, 480i
HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на сликаЖивописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark
Поддршка за HEVC (емитување)Да (до 3840×2160/60p со 10 бита)
Излезна моќност на звукот10W+10W
Вид на звучникотAcoustic Multi-Audio
Конфигурација на звучнициЦелосен опсег (рефлективен бас) x2, високотонец x2
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio(Dolby™ Digital, Dolby™ Digital Plus, Dolby™ AC-4)
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
FM радиоНе
Обработка на звукотНе
Симулиран опкружувачки звукНе
Режими на звук
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотБУГАРСКИ/КАТАЛОНСКИ/ЧЕШКИ/ДАНСКИ/ГЕРМАНСКИ/ГРЧКИ/АНГЛИСКИ/ШПАНСКИ/ЕСТОНСКИ/ФИНСКИ/ФРАНЦУСКИ/ЕВРЕЈСКИ/ХРВАТСКИ/УНГАРСКИ/ИТАЛИЈАНСКИ/КАЗАКСТАНСКИ/ЛИТВАНСКИ/ЛАТВИСКИ/ХОЛАНДСКИ/НОРВЕШКИ/ПОЛСКИ/ПОРТУГАЛСКИ/РОМАНСКИ/РУСКИ/СЛОВАЧКИ/СЛОВЕНСКИ/СРПСКИ/ШВЕДСКИ/ТУРСКИ/УКРАИНСКИ/БОСАНСКИ/МАКЕДОНСКИ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Лента за содржиниНе
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон) Не
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа(Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Автоматска калибрација со CalMAN®Да
Две сликиНе
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоA
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)Номинално: 186 W / Стандардно: 111 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*154 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,00 W(Bluetooth®)
Сооднос на најголемо осветлување за ЕУ87%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0.0
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
Сензор за осветленостДа
Боја на рамкатаЦрна
Дизајн на држачотТемно сребрена
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описАудио опис
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Промени пристапДа
Гласовно пребарувањеДа
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата