-29%
,

KD55XH9505BAEP

Sony

Спореди
  • Прикажува поширока и попрецизна палета на бои
  • Прекрасни бои од сите страни
  • Динамичките сцени се светли и јасни
  • Врвна резолуција без разлика што гледате

84,990 ден 119,990 ден

XH95 | Full Array LED | 4K Ultra HD | HDR
Уживајте во неверојатно реалистични слики и совршено усогласен звук
Зоните со LED-светилки се вклучуваат и исклучуваат независно за реалистична светлина и детали во сенките
Процесор за слика X1™ Ultimate за ненадмината реалистичност
Зголемете ја резолуцијата на сите содржини до 4K со 4K X-Reality™ PRO
Хармонија од звук и слика за прекрасно доживување
4K HDR-телевизор со процесор за слика X1™ Ultimate, Full Array LED и Acoustic Multi-Audio™

Година на моделот2020
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)139 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,9 x 71,0 x 7,0 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 123,0 x 77,9 x 31,0 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 134,8 x 83,3 x 16,0 см
Ширина на држачотПрибл. 123,0 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×30,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 16,8 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 18,1 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 25 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
CHROMECAST BUILT-INДа
APPLE AIRPLAYДа
APPLE HOMEKITДа
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2 (странични)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)Не
Композитен видео влез(ови)1 (страничен)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (4 странични)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
Карактеристиките се наведени во HDMI2.1eARC
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (eARC/ARC)
Дигитален аудио излез(и)1 (страничен)
Излез(и) за слушалки1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци2 (странични)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC, MPEG4,HEVC/ AVI:Xvid, MotionJpeg/ASF (WMV):VC1/MOV: AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8. HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC /MP3/ASF(WMA)/ LPCM/ WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екранLCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)Да
Вид на задно осветлувањеДиректно (Full Array LED)
Вид на затемнување на задното осветлувањеLocal Dimming
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за сликаПроцесор за слика X1™ Ultimate
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Dual database processing
Object-based Super Resolution
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Super bit mapping™ HDR
Технологија Live Colour™
Прецизно мапирање на бои
Подобрување на контрастотX-tended Dynamic Range™ PRO
Object-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)X-Motion Clarity, автоматски режим
Поддршка за видео сигналиHDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на сликаЖивописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, калибриран режим на Netflix
СЕНЗОРЛесен
NETFLIX CALIBRATED MODEДа
Излезна моќност на звукот10 W + 10 W + 5 W + 5 W
Вид на звучникотAcoustic Multi-Audio; Високотонец за позиционирање на звукот, X-balanced speaker
Конфигурација на звучнициЦелосен опсег (рефлективен бас) x 2, високотонец x 2
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
ACOUSTIC AUTO CALIBRATIONДа
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАСЗумирање на глас
FM радиоНе
Обработка на звукотНе
Симулиран опкружувачки звукS-Force преден опкружувачки звук
Режими на звукСтандардно, дијалог, кино, музика, спорт, Dolby Audio
РЕЖИМ ЗА ЦЕНТРАЛЕН ЗВУЧНИК НА ТЕЛЕВИЗОРОТ
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотАФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Да
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Автоматска калибрација со CalMAN®Да
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоB
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)139 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)255 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*230 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,00 W(Bluetooth®)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ80%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0,0 mg
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТАРамна површина
БОЈА НА РАМКАТАТемно сребрена
Дизајн на држачотВрвен и тенок држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТТемен хром
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТПоставување на 2 начини(тесна положба)
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧВрвен далечински управувач со задно осветлување
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описДа
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Гласовно пребарувањеДа
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците), SU-WL850(погледнете ја табелата за земји/зони))Зависи од изборот на земја