-17%
, , ,

KD65X85J

Sony

  • 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR)| 120Hz панел | Паметен телевизор (Google TV)
  • Овој совршено балансиран 4K-телевизор нуди спој од прекрасни бои и дизајн
  • 4K HDR-телевизор со процесор 4K HDR X1™, TRILUMINOS PRO™, 4K X-Reality™ PRO и рамна површина
  • Уживајте во приспособени содржини и нова забава со Google TV™

61,990 ден 74,990 ден

Нашиот моќен процесор користи напредни алгоритми за намалување на шумот и подобрување на деталите. Со уште почист 4K-сигнал, сите содржини што ги гледате ќе имаат приближна 4K-резолуција со реални бои и контраст.
Нашите телевизори со широка палета на бои и уникатен алгоритам TRILUMINOS PRO™ ги открива боите преку заситување, тонови и светлина за да создаде природни нијанси во сите детали. Ќе уживате во бои што ќе изгледаат реални.
Со Object-based HDR Remaster, боите на предметите на екранот се анализираат и нивниот контраст се прилагодува, за разлика од повеќето телевизори кај кои контрастот се прилагодува само по една црно-бела крива за контраст. Бидејќи предметите се преработуваат посебно, овој телевизор прикажува поголема длабочина, текстури и пореални слики.
Гледајте прекрасни 4K-слики, богати со реални детали и текстури, благодарение на нашиот 4K HDR-процесор X1™. Резолуцијата на сликите снимени во 2K, па дури и во Full HD, ќе се зголеми приближно до 4K со помош на 4K X-Reality™ PRO што користи уникатна 4K-база на податоци.
Уживајте во јасни и остри детали дури и кај динамичните сцени со Motionflow™ XR. Оваа иновативна технологија создава и вметнува дополнителни слики измеѓу оригиналните слики. Таа ги споредува главните визуелни фактори на последователните слики, а потоа ги пресметува движењата кои недостасуваат и траат само дел од секундата во низата слики. Некои модели се одликуваат и со вметнување црни слики за елиминирање на заматувањето и добивање реалистичен изглед како во кино.
Дизајниран да го надополни квалитетот на звукот и тенкиот дизајн на телевизорот со својата уникатна нова форма, нашиот X-Balanced Speaker ќе ги збогати филмовите и музиката со јасен звук.
Пребарувајте повеќе од 700.000 филмови и серии во вашите услуги за проследување на едно место и организирани во теми и жанрови според вашите интереси.
Пронајдете ги омилените содржини брзо како никогаш досега со помош на вашиот глас. Со гласовното пребарување нема сложена навигација или заморно пишување – треба само да побарате.
Со Apple AirPlay може да проследувате видеоснимки и звук кон телевизорот од вашиот iPhone, iPad или Mac. Гледајте филмови и серии од апликацијата Apple TV, омилените апликации, па дури и од Safari. Споделувајте фотографии со сите во просторијата.
Chromecast ви овозможува да ги проследувате омилените видеоснимки, игри и апликации од мобилниот уред кон телевизорот со Chromecast built-in со максимален квалитет. Сè што е потребно за да ги зголемите саканите содржини е еден допир на копчето за префрлување на екранот од уредот со Android или iOS. Проследувајте содржини, а потоа продолжете да пребарувате преку телефонот или таблет-уредот.
Сите поврзани уреди може да се контролираат со нашиот паметен далечински управувач. Пристапот до услугите за видео на барање со едно копче ќе ви ги пренесе сериите и филмовите во дневната соба за неколку секунди.
Бидејќи рамката е премногу тесна, вашите очи ќе се фокусираат на сликата, а не околу неа.
Повеќенаменскиот 2-насочен држач ви нуди избор на стандардно поставување што ќе ви го насочи вниманието кон сликата или тесно поставување за помали масички.
Опуштете се и уживајте во прекрасно доживување при гледањето. Нашата уникатна технологија за амбиентално оптимизирање со сензор за светлина автоматски ги прилагодува сликата и звукот според опкружувањето.
Кај стандардните телевизори светлината не се менува независно од светлината во собата, што резултира со премногу темни или светли слики. Овој телевизор има вграден сензор за осветленост што ја оптимизира светлината на сликата според условите во собата, односно ја зголемува во светли соби и ја намалува во темни соби, за да добиете совршена слика.
Доживувањето на звукот може да се промени во зависност од опкружувањето во собата. Завесите, на пример, го апсорбираат звукот, а предметите пред телевизорот го попречуваат движењето на звукот, со што се намалува квалитетот на тоа што го слушате. Овој телевизор ги открива предметите и репродуцира звук што е подобрен и оптимизиран според вашата соба.
Забавувајте се како во кино кога сте во домот. Dolby Vision® внесува живописни бои и реалистичност во сцените за подобро доживување при гледањето, а Dolby Atmos® ја исполнува просторијата со прекрасен опкружувачки звук.

SKU: 10102474 Категории: , , , Ознака:
Година на моделот 2021
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 65″ (64,5″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 164 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д) Прибл. 145,2 x 83,4 x 7,2 см
ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) (Ш x В x Д) Прибл. 145,2 x 90,5 x 33,8 см
ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (ТЕСНА ПОЛОЖБА) (Ш x В x Д) Прибл. 145,2 x 90,5 x 33,8 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д) Прибл. 157,4 x 95,8 x 18,4 см
ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) Прибл. 120,8 см
ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (ТЕСНА ПОЛОЖБА) Прибл. 46,0 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В) 30,0 x 30,0 см
Тежина на телевизорот без држач Прибл. 22,1 кг
Тежина на картонското пакување (бруто) Прибл. 32 кг
Wi-Fi® стандарди Сертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет 1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профили верзија 4.2, HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
CHROMECAST BUILT-IN Да
APPLE AIRPLAY Да
APPLE HOMEKIT Да
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска 1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска) 1 (страничен)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr) Не
Композитен видео влез(ови) 1 (страничен, мини приклучок)
RS-232C влез(ови) Не
Вкупно HDMI влезови 4 (4 странични)
HDCP HDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CEC Да
Карактеристиките се наведени во HDMI2.1 4K120/eARC/VRR/ALLM
HDMI повратен аудио канал (ARC) Да (eARC/ARC)
Променлива стапка на освежување (VRR) Да (за HDMI™3/4)
Автоматски режим со мало доцнење (ALLM) Да (за HDMI™3/4)
Дигитален аудио излез(и) 1 (страничен)
Излез(и) за слушалки 1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци 2 (странични)
Снимање на USB HDD Да(1Rec)(освен Италија)
Поддршка за формати на USB уреди FAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USB MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG,WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екран LCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки) 3840 x 2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Вид на задно осветлување Директно LED осветлување
Вид на затемнување на задното осветлување Затемнување на слика
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег) Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за слика 4K HDR Processor X1™
Подобрување на острината 4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боите TRILUMINOS PRO™
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастот Object-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz) Motionflow™ XR 800 Hz (стандардно 100 Hz), автоматски режим
Поддршка за видео сигнали HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080p(30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на слика Живописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark
СЕНЗОР Лесен
Излезна моќност на звукот 10W + 10W
Вид на звучникот Звучник со рефлективен бас X-Balanced Speaker
Конфигурација на звучници Целосен опсег (рефлективен бас) x 2
Поддршка за Dolby формат на звук Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звук DTS дигитален опкружувачки звук
ACOUSTIC AUTO CALIBRATION Компензација за просторијата
ЗУМИРАЊЕ НА ГЛАС
FM радио Не
Обработка на звукот Не
Режими на звук
Оперативен систем Android TV™
Вграден мемориски простор (GB) 16GB
Јазик на екранот АФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ,СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текст АРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување (Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Не
ВГРАДЕН ПРЕКИНУВАЧ ЗА МИКРОФОН
Електронски програмски водич (EPG) Да
Internet Browser Vewd
Продавница за апликации Да (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучување Да
Тајмер за заспивање Да
Телетекст Да
Автоматска калибрација со CalMAN® Да
Придружен текст (аналоген/дигитален) (Аналоген) Не
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско ниво A
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 164 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 65″ (64,5″)
Потрошувачка на енергија (при работа) 145 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА* 201 kWh годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност) 0,50 W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци 2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,0 W(Bluetooth®)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ 69%
Присуство на олово
Количество жива (мг) 0,0 mg
Енергетски потреби (напон/фреквенција) 50 Hz
220 V – 240 V AC
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлување Да
Контрола на динамично задно осветл. Да
ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОД Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТА Рамна површина
БОЈА НА РАМКАТА Црна
Дизајн на држачот Тенок држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТ Црна
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ Поставување на 2 начини (стандардна положба/тесна положба)
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧ Стандарден далечински управувач
Број на приемници (антенски/кабелски) 1 (дигитален/аналоген)
Број на приемници (сателитски) 1
ТВ систем (аналоген) B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни) 45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија) DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија) VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија) DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија) VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија) DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија) Фреквенциски опсег 950-2150 MHz
CI+ Да
Читач на екран Да
Аудио опис Да
Придружен текст Поднаслов
Зголемување на текстот Да
Кратенка за пристапност Да
Гласовно пребарување Да
Дополнителна галантерија Носач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците), SU-WL850(погледнете ја табелата за земји/зони))Зависи од изборот на земја