-18%
, ,

KD75XH9096BAEP

Sony

XH90 | Full Array LED | 4K Ultra HD | HDR

Совршен за филмови со длабок контраст и прекрасен звук.

Зоните со LED-светилки се вклучуваат и исклучуваат независно за реалистична светлина и детали во сенките.

4K HDR-процесор X1™ за извонредна реалистичност.

Хармонија од звук и слика за прекрасно доживување.

4K HDR-телевизор со 4K HDR-процесор X1™, X-tended Dynamic Range™ PRO и Acoustic Multi-Audio™.

89,990 ден 109,990 ден

Со проширување на палетата на бои, TRILUMINOS и нашите процесори X1 создаваат повеќе бои од стандардните телевизори. Тој ги анализира и обработува податоците во сите слики за да ги направи боите поприродни и попрецизни со цел сликите да изгледаат пореални.

BRAVIA™ користи моќен компјутерски модел за анализа и компензација на неправилностите во одзивот на звучникот. Тоа се врши преку „семплирање“ на фреквенцијата на звучникот со поголема прецизност. Информациите се враќаат назад за да ги поништат ненадејните зголемувања или намалувања во стандардниот одзив на звучникот – резултирајќи со чист и природен звук и рамномерна репродукција на сите фреквенции.

Звукот кај стандардните телевизори со звучник поставен под екранот најчесто не е синхронизиран со сликата. Acoustic Multi-Audio™ користи два високотонци за позиционирање на звукот што се поставени на задната страна на телевизорот и овозможуваат звукот да ги следи случувањата и да создаде прекрасно доживување.

Гледајте прекрасни 4K-слики, богати со реални детали и текстури, благодарение на нашиот 4K HDR-процесор X1™. Резолуцијата на сликите снимени во 2K, па дури и во Full HD, ќе се зголеми приближно до 4K со помош на 4K X-Reality™ PRO што користи уникатна 4K-база на податоци.

Поврзете уреди компатибилни со BLUETOOTH® со вашиот телевизор за едноставна и безжична забава. Впарете ги вашите слушалки што поддржуваат Bluetooth® со BRAVIA и уживајте во серии и музика на омиленото место – без пречки или прекини.

Забавувајте се како во кино кога сте во домот. Dolby Vision™ внесува живописни бои и реалистичност во сцените за подобро доживување при гледањето, а Dolby Atmos™ ја исполнува просторијата со прекрасен опкружувачки звук.

Бренд

Големина

75” (189 cm)

Година на моделот 2020
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално) 75″ (74,5″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО) 189 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д) Прибл. 167,4 x 96,1 x 7,1 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д) Прибл. 167,4 x 103,4 x 41,0 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д) Прибл. 181,0 x 110,7 x 18,6 см