-28%
,

KD85XH8096BAEP

Sony

Спореди
  • ПРОМОЦИЈА – Бесплатна 5 годишна гаранција до 01.11.
  • 4K HDR-процесор X1™ за извонредна реалистичност
  • Зголемете ја резолуцијата на сите содржини приближно до 4K со 4K X-Reality™ PRO
  • Чувствувајте возбуда како во кино со Dolby vision и Dolby Atmos
  • 4K HDR-телевизор со 4K HDR-процесор X1™, 4K X-Reality™ PRO и јасен повеќедимензионален звук

144,990 ден 199,990 ден

XH80 | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Android TV)
Забава оптимизирана со реални детали и соодветен звук
4K HDR-процесор X1™ за извонредна реалистичност
Зголемете ја резолуцијата на сите содржини приближно до 4K со 4K X-Reality™ PRO
Чувствувајте возбуда како во кино со Dolby vision и Dolby Atmos
4K HDR-телевизор со 4K HDR-процесор X1™, 4K X-Reality™ PRO и јасен повеќедимензионален звук

Година на моделот2020
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)85″ (84,6″)
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)215 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 189,9 x 108,9 x 7,1 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 189,9 x 117,4 x 44,2 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 203,6 x 123,2 x 25,8 см
Ширина на држачотПрибл. 153,2 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)40,0×40,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 44,1 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 45,6 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 59 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP (профил за сериска порта)
CHROMECAST BUILT-INДа
APPLE AIRPLAYДа
APPLE HOMEKITДа
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска)1 (страничен)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)Не
Композитен видео влез(ови)1 (страничен)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (4 странични)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да (ARC)
Дигитален аудио излез(и)1 (страничен)
Излез(и) за слушалки1 (страничен)
Аудио излез(и)
Излез(и) за сабвуфер
USB приклучоци2 (странични)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid, MotionJpeg/ASF(WMV) :VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/ MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/ 3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/ LPCM/WAV /MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)
Вид на екранLCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Вид на задно осветлувањеДиректно LED осветлување
Вид на затемнување на задното осветлувањеЗатемнување на слика
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)
Процесор за сликаПроцесор X1™ 4K HDR
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)Motionflow™ XR 400 Hz (стандардно 50 Hz)
Поддршка за видео сигналиHDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p
Режими на сликаЖивописно, стандардно, кино, игри, графика, фотографии, прилагодено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark
СЕНЗОРЛесен
Излезна моќност на звукот10W + 10W
Вид на звучникотЗвучник со рефлективен бас; X-balanced speaker
Конфигурација на звучнициЦелосен опсег (рефлективен бас) x 2
Поддршка за Dolby формат на звукDolby™ Audio, Dolby™ Atmos
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
FM радиоНе
Обработка на звукотНе
Симулиран опкружувачки звукНе
Режими на звук
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотАФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ
Јазик за внесување текстАРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)- Не
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа (Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Автоматска калибрација со CalMAN®Да
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген)-
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоA
ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)215 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)85″ (84,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)378 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*326 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,00 W(Bluetooth®)
СООДНОС НА НАЈГОЛЕМО ОСВЕТЛУВАЊЕ70%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0,0 mg
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
ДИЗАЈН НА РАМКАТААлуминиумска рамка
БОЈА НА РАМКАТАЦрна
Дизајн на држачотТенок држач
БОЈА НА ДРЖАЧОТЦрна
ПОЛОЖБА НА ДРЖАЧОТ
ДАЛЕЧИНСКИ УПРАВУВАЧСтандарден далечински управувач
Број на приемници (антенски/кабелски)1 (дигитален/аналоген)
Број на приемници (сателитски)1
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Читач на екранДа
Аудио описДа
Придружен текстПоднаслов
Зголемување на текстотДа
Кратенка за пристапностДа
Гласовно пребарувањеДа
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата