-32%
On Sale
Sale!
%
Off
32
Save 23,000 ден
23000ден
23000
ден
,

TV KD55XF8505BAEP

Sony

Спореди
  • Висок динамички опсег 4K
  • 4K X-Reality™ PRO
  • Еден чип, неверојатна реалност
  • Брилијантноста на животот прикажана со повеќе бои

49,990.00 ден 72,990.00 ден

Уживајте во извонредно јасни слики со реални бои на овој 4K-телевизор со Android TV, процесор 4K HDR X1 и TRILUMINOS™-екран. Совршена репродукција на врвни детали за реално доживување.
Погледнете како нашиот процесор и технологиите за зголемување на резолуција и репродукција на бои се обединуваат за да овозможат неверојатно реалистична забава во 4K HDR на овој телевизор со голем екран
Одликувајќи се со технологиите Object-based HDR remaster и Super Bit Mapping 4K HDR, нашиот процесор 4K HDR X1™ создава поголема длабочина, подобри текстури и поприродни бои. Ќе гледате чисти бои при поголеми нивоа на светлина што создаваат исклучително реалистични слики
Со 4K X-Reality PRO, квалитетот на сликите се подобрува до реалистичниот 4K-квалитет со извонредна острина3. Сликата се изострува и подобрува во реално време, при што се откриваат дополнителни детали во книгите и архитектурата на библиотеката.
Гледајте живописни и реални бои околу вас. TRILUMINOS екранот користи поширока палета на бои и ги репродуцира реалистично сите тонови и нијанси од палетата

Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 123,1×71,3×5,2 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 123,1×77,6×31,5 см
Димензии на телевизорот со поден држач (Ш x В x Д)
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 133,2 x 81,7 x 15,8 см
Ширина на држачотПрибл. 106,1 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×20,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 19,1 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 20 кг
Тежина на телевизорот со поден држач
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 26 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.1; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)
Поврзување со паметен телефонПресликување на екран (Miracast™)
Chromecast built-in
Video & TV SideView (iOS/Android)
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2 (странични)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)1 (заден хибриден со композитен приклучок)
Композитен видео влез(ови)1 (заден хибриден со компонентен приклучок)
RS-232C влез(ови)Не
Вкупно HDMI влезови4 (3 странични, 1 заден)
HDCPHDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)
HDMI-CECДа
MHLНе
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да
Дигитален аудио излез(и)1 (заден)
Излез(и) за звук / слушалки1 (страничен/хибриден со излез за слушалки и сабвуфер)
USB приклучоци3 (странични)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC, MPEG4, HEVC/ AVI: Xvid, MotionJpeg/ ASF(WMV):VC1 /MOV:AVC, MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid, AVC,MPEG4,VP8.HEVC/ WEBM:VP8 /3GPP:MPEG4, AVC/MP3/ASF (WMA)/ WAV/ MP4AAC/ FLAC/JPEG
Вид на екранLCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Агол на гледање (X-Wide Angle)
Можност за 3D[отстрани]
Вид на задно осветлувањеEdge LED
Вид на затемнување на задното осветлувањеЗатемнување на слика
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да (HDR10, HLG)
Процесор за слика4K HDR Processor X1™
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Super Bit Mapping™ 4K HDR
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастотObject-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)Motionflow™ XR 800 Hz (стандардно 100 Hz)
Поддршка за видео сигналиАналоген сигнал: 1080p (50, 60 Hz), 1080i (50, 60 Hz), 720p (50, 60 Hz), 576p, 576i, 480p, 480i
HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 576i, 480p, 480i
Режими на сликаЖивописно, стандардно, прилагодено, професионално кино, домашно кино, спорт, анимација, фото-живописно, фото-стандардно, фото-прилагодено, игри, графика
Поддршка за HEVC (емитување)Да (до 3840×2160/60p со 10 бита)
Излезна моќност на звукот10W+10W
Вид на звучникотЗвучник со рефлективен бас
Поддршка за Dolby формат на звукDolby® Digital, Dolby® Digital Plus, Dolby® Pulse
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
FM радиоНе
Обработка на звукотClearAudio+
Симулиран опкружувачки звукS-Force преден опкружувачки звук
Режими на звукСтандардно, дијалог, кино, музика, спорт
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотБУГАРСКИ/КАТАЛОНСКИ/ЧЕШКИ/ДАНСКИ/ГЕРМАНСКИ/ГРЧКИ/АНГЛИСКИ/ШПАНСКИ/ЕСТОНСКИ/ФИНСКИ/ФРАНЦУСКИ/ЕВРЕЈСКИ/ХРВАТСКИ/УНГАРСКИ/ИТАЛИЈАНСКИ/КАЗАКСТАНСКИ/ЛИТВАНСКИ/ЛАТВИСКИ/ХОЛАНДСКИ/НОРВЕШКИ/ПОЛСКИ/ПОРТУГАЛСКИ/РОМАНСКИ/РУСКИ/СЛОВАЧКИ/СЛОВЕНСКИ/СРПСКИ/ШВЕДСКИ/ТУРСКИ/УКРАИНСКИ/БОСАНСКИ/МАКЕДОНСКИ
Јазик за внесување текстБУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / УНГАРСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЛАТВИСКИ / ЛИТВАНСКИ / НОРВЕШКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ТАИ / ВИЕТНАМСКИ / АРАПСКИ / ПЕРСИСКИ / ЈАПОНСКИ
Лента за содржиниДа
Гласовно пребарување(Гласовно пребарување)Да;(вграден микрофон)-
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserVewd
Продавница за апликацииДа(Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Две сликиНе
Придружен текст (аналоген/дигитален)(Аналоген) Не
(Дигитален) Превод
Ознака за енергетско нивоA
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)Номинално: 192 W / Стандардно: 103 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*143 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 1,00 W(Bluetooth®) од 1 јануари 2019 година,* Овие спецификации може да се променат со ажурирање на софтверот
Сооднос на најголемо осветлување за ЕУ81%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0.0
Потрошувачка на енергија (режим на работа) за Energy Star
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност) за Energy Star
Усогласеност со Energy Star®
Енергетски потреби (напон/фреквенција)50Hz
AC 220-240V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
Сензор за осветленостДа
Боја на рамкатаЦрна
Дизајн на држачотСребрен знак за насока
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата