-17%
,

TV KD55XF9005BAEP

Sony

Спореди
  • Големина од 139 см (55″)
  • Висок динамички опсег 4K
  • 4K HDR Processor X1™ Extreme
  • X-Motion Clarity™
  • Android TV™

49,990 ден 59,990 ден

Светлите и темните површини совршено се обработуваат кај овој 4K HDR-телевизор со технологијата X-tended Dynamic Range PRO за голем контраст. Гледајте повеќе детали во сите содржини.
Уживајте во убави ноќни снимки исполнети со прекрасни бели и длабоки црни тонови.
Одликувајќи се со шестпати поголем контраст од стандардните LED-телевизори, овој 4K HDR-телевизор со X-tended Dynamic Range™ PRO ги прави темните сцени потемни, а светлите сцени посветли.

Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Димензии на телевизорот без држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,8×70,7×6,0 см
Димензии на телевизорот со држач (Ш x В x Д)Прибл. 122,8×77,2×25,9 см
Димензии на картонското пакување (Ш x В x Д)Прибл. 133,4 x 83,1 x 19,6 см
Ширина на држачотПрибл. 50,0 см
VESA® поставеност на отворите (Ш x В)30,0×30,0 см
Тежина на телевизорот без држачПрибл. 16,9 кг
Тежина на телевизорот со држачПрибл. 18,1 кг
Тежина на картонското пакување (бруто)Прибл. 27 кг
Wi-Fi® стандардиСертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac
Влезови за етернет1 (страничен)
Поддршка за Bluetooth® профилиВерзија 4.1; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV далечински управувач)
Поврзување со паметен телефонПресликување на екран (Miracast™)
Chromecast built-in
Video & TV SideView (iOS/Android)
Photo Sharing Plus
Влез(ови) за RF (антенска/кабелска) врска1 (страничен)
Влез(ови) за IF (сателитска)2 (странични)
Компонентен видео влез(ови) (Y/Pb/Pr)1 (заден хибриден со композитен приклучок)
Композитен видео влез(ови)2 (1 страничен приклучок за аналогна конверзија/1 заден хибриден со компонентен приклучок)
Вкупно HDMI влезови4 (3 странични/1 заден)
HDCPHDCP2.2 (за HDMI 1/2/3/4)
HDMI-CECДа
HDMI повратен аудио канал (ARC)Да
Дигитален аудио излез(и)1 (заден)
Излез(и) за звук / слушалки1 (страничен/хибриден со излез за слушалки и сабвуфер)
USB приклучоци3 (странични)
Снимање на USB HDDДа
Поддршка за формати на USB уредиFAT16/FAT32/exFAT/NTFS
Кодеци за репродукција преку USBMPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/ MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/ AVI:Xvid,MotionJpeg/ ASF(WMV):VC1/ MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/ MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/ WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/ WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG
Вид на екранLCD екран
Резолуција на екранот (Х x В, точки)3840×2160
Вид на задно осветлувањеДиректно LED осветлување
Вид на затемнување на задното осветлувањеLocal Dimming
Компатибилност со HDR (висок динамички опсег)Да
Процесор за слика4K HDR Processor X1™
Подобрување на острината4K X-Reality™ PRO
Подобрување на боитеTRILUMINOS™ екран
Super Bit Mapping™ 4K HDR
Технологија Live Colour™
Подобрување на контрастотX-tended Dynamic Range™ PRO
Object-based HDR remaster
Подобрување на динамичкиот контраст
Подобрување на движењата (стандардни Hz)Motionflow™ XR 1000 Hz (стандардно 100 Hz)
Поддршка за видео сигнали1080p (50, 60 Hz), 1080i (50, 60 Hz), 720p (50, 60 Hz), 576p, 576i, 480p, 480i
4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60 Hz), 1080p(30, 50, 60 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 576i, 480p, 480i
Режими на сликаЖивописно, стандардно, прилагодено, професионално кино, домашно кино, спорт, анимација, фото-живописно, фото-стандардно, фото-прилагодено, игри, графика
Поддршка за HEVCДа (до 3840×2160/60p со 10 бита)
Излезна моќност на звукот10W+10W
Вид на звучникотЗвучник со рефлективен бас
Поддршка за Dolby формат на звукDolby® Digital, Dolby® Digital Plus, Dolby® Pulse
Поддршка за DTS формат на звукDTS дигитален опкружувачки звук
Обработка на звукотClearAudio+
Симулиран опкружувачки звукS-Force преден опкружувачки звук
Режими на звукСтандардно, кино, фудбал во живо, музика
Оперативен системAndroid™
Вграден мемориски простор (GB)16GB
Јазик на екранотБУГАРСКИ/КАТАЛОНСКИ/ЧЕШКИ/ДАНСКИ/ГЕРМАНСКИ/ГРЧКИ/АНГЛИСКИ/ШПАНСКИ/ЕСТОНСКИ/ФИНСКИ/ФРАНЦУСКИ/ЕВРЕЈСКИ/ХРВАТСКИ/УНГАРСКИ/ИТАЛИЈАНСКИ/КАЗАКСТАНСКИ/ЛИТВАНСКИ/ЛАТВИСКИ/ХОЛАНДСКИ/НОРВЕШКИ/ПОЛСКИ/ПОРТУГАЛСКИ/РОМАНСКИ/РУСКИ/СЛОВАЧКИ/СЛОВЕНСКИ/СРПСКИ/ШВЕДСКИ/ТУРСКИ/УКРАИНСКИ/БОСАНСКИ/МАКЕДОНСКИ
Јазик за внесување текстБУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / УНГАРСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЛАТВИСКИ / ЛИТВАНСКИ / НОРВЕШКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ТАИ / ВИЕТНАМСКИ / АРАПСКИ / ПЕРСИСКИ / ЈАПОНСКИ
Лента за содржиниДа
Гласовно пребарувањеДа
Електронски програмски водич (EPG)Да
Internet BrowserOpera
Продавница за апликацииДа(Google Play Store)
Тајмер за вклучување/исклучувањеДа
Тајмер за заспивањеДа
ТелетекстДа
Придружен текст (аналоген/дигитален)(аналоген)-
(дигитален)Превод
Ознака за енергетско нивоA
Големина на екранот (см, мерено дијагонално)138,8 см
Големина на екранот (инчи, мерено дијагонално)55″ (54,6″)
Потрошувачка на енергија (при работа)Номинално: 189 W / Стандардно 109 W
ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*151 kWh/годишно
Потрошувачка на енергија (во режим на подготвеност)0,50W
Потрошувачка на енергија (режим на подготвеност во мрежа) – приклучоци3,00 W (Wi-Fi®) / 3,00 W (LAN) / 0,50 W (Bluetooth®)
Сооднос на најголемо осветлување за ЕУ78%
Присуство на оловоДа
Количество жива (мг)0.0
Енергетски потреби (напон/фреквенција)AC 220-240 V, 50 Hz
DC 19,5 V
Режим за заштеда на енергија / Режим за исклучено задно осветлувањеДа
Контрола на динамично задно осветл.Да
Сензор за осветленостДа
Боја на рамкатаЦрна
Дизајн на држачотСребрена плочка
Број на приемници (антенски/кабелски)2(дигитални)/1(аналоген)
Број на приемници (сателитски)2
ТВ систем (аналоген)B/G, D/K, I
Покриеност на канали од приемникот (аналогни)45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална антенска телевизија)DVB-T/T2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална антенска телевизија)VHF/UHF(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална кабелска телевизија)DVB-C
Покриеност на канали од приемникот (дигитална кабелска телевизија)VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)
ТВ систем (дигитална сателитска телевизија)DVB-S/S2
Покриеност на канали од приемникот (дигитална сателитска телевизија)IF фреквенција 950-2150MHz
CI+Да
Дополнителна галантеријаНосач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците))Во зависност од изборот на земјата
ПРИКЛУЧОЦИТЕ СЕ ДОСТАПНИ САМО ПРЕД МОНТИРАЊЕТО НА ЅИД
ПРИКЛУЧОЦИТЕ СЕ ДОСТАПНИ И ПРЕД И ПО МОНТИРАЊЕТО НА ЅИДHDMI 2-4,USB 1-3, АУДИО ИЗЛЕЗ, ЕТЕРНЕТ, ПРИЕМНИК, ВИДЕО ВЛЕЗ 1
ПРИКЛУЧОЦИТЕ НЕ СЕ ДОСТАПНИ КОГА СЕ КОРИСТИ ДРЖАЧОТ ЗА НА ЅИДКОМПОНЕНТЕН/КОМПОЗИТЕН ВИДЕО ВЛЕЗ 2, HDMI 1, ДИГИТАЛЕН АУДИО ИЗЛЕЗ
ПРИКЛУЧОЦИТЕ СЕ ДОСТАПНИ И ПРЕД И ПО МОНТИРАЊЕТО НА ЅИД
ПРИКЛУЧОЦИТЕ СЕ ДОСТАПНИ САМО ПРЕД МОНТИРАЊЕТО НА ЅИДHDMI 2-4,USB 1-3, АУДИО ИЗЛЕЗ, ЕТЕРНЕТ, ПРИЕМНИК, ВИДЕО ВЛЕЗ 1
ПРИКЛУЧОЦИТЕ НЕ СЕ ДОСТАПНИ КОГА СЕ КОРИСТИ ДРЖАЧОТ ЗА НА ЅИДКОМПОНЕНТЕН/КОМПОЗИТЕН ВИДЕО ВЛЕЗ 2, HDMI 1, ДИГИТАЛЕН АУДИО ИЗЛЕЗ