-9%
, , ,

XR65A90J

Sony

 • Нашиот најдобар OLED-телевизор досега
 • OLED нуди беспрекорни црни тонови, контраст и бои
 • Cognitive Processor XR™ разбира како гледаат и слушаат луѓето и создава пореално доживување
 • Звучникот во екранот и процесорот XR ги подобруваат сите звуци

199,990 ден 219,990 ден

A90J | BRAVIA XR | MASTER Series| OLED | 4K Ultra HD | Висок динамички опсег (HDR) | Паметен телевизор (Google TV)
Нашиот најдобар OLED-телевизор досега
OLED нуди беспрекорни црни тонови, контраст и бои
Cognitive Processor XR™ разбира како гледаат и слушаат луѓето и создава пореално доживување
Звучникот во екранот и процесорот XR ги подобруваат сите звуци
Држач со повеќе положби за различно поставување на телевизорот
4K HDR-телевизор со OLED-екран, Cognitive Processor XR™ и звук што се репродуцира од екранот

SKU: 10102461 Категории: , , , Ознака:
Бренд

Големина

65'' (164 cm)

Резолуција

4K Ultra HD

Технологија на екран

OLED

ШТО ИМА ВО ПАКЕТОТ

 • AC кабел за напојување
 • Batteries
 • Водич за брзо поставување
 • Далечински управувач со гласовна контрола
 • Држач за на маса
 • Упатство за употребa

ГОДИНА НА МОДЕЛОТ 

2021

ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (ИНЧИ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)

 • 65″ (64,5″)

ГОЛЕМИНА НА ЕКРАНОТ (СМ, МЕРЕНО ДИЈАГОНАЛНО)

 • 164 см

ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ БЕЗ ДРЖАЧ (Ш X В X Д)

 • Прибл. 144,4 x 83,3 x 4,1 см

ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА) (Ш X В X Д)

 • Прибл. 150,2 x 83,4 x 31,7 см

ДИМЕНЗИИ НА ТЕЛЕВИЗОРОТ СО ДРЖАЧ (ПОЛОЖБА НА ЗВУЧНИКОТ ВО ВИД НА ЛЕНТА) (Ш X В X Д)

 • Прибл. 144,4 x 90,2 x 31,7 см

ДИМЕНЗИИ НА КАРТОНСКОТО ПАКУВАЊЕ (Ш X В X Д)

 • Прибл. 159,4 x 95,9 x 18,0 см

ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (СТАНДАРДНА ПОЛОЖБА)

 • Прибл. 150,2 см

ШИРИНА НА ДРЖАЧОТ (ПОЛОЖБА НА ЗВУЧНИКОТ ВО ВИД НА ЛЕНТА)

 • Прибл. 136,5 см

VESA® ПОСТАВЕНОСТ НА ОТВОРИТЕ (Ш X В)

 • 30,0 x 30,0 см

ТЕЖИНА НА ТЕЛЕВИЗОРОТ БЕЗ ДРЖАЧ

 • Прибл. 22,5 кг

ТЕЖИНА НА КАРТОНСКОТО ПАКУВАЊЕ (БРУТО)

Прибл. 34 кг

WI-FI® СТАНДАРДИ

 • Сертификат за Wi-Fi® 802.11a/b/g/n/ac

ВЛЕЗОВИ ЗА ЕТЕРНЕТ

 • 1 (долен)

ПОДДРШКА ЗА BLUETOOTH® ПРОФИЛИ

 • верзија 4.2; HID (поврзување глувче/тастатура)/HOGP (поврзување уреди со мала потрошувачка на енергија)/SPP(профил за сериска порта)/A2DP (стерео звук) /AVRCP (AV-далечински управувач)

CHROMECAST BUILT-IN

 • Да

APPLE AIRPLAY

 • Да

APPLE HOMEKIT

 • Да

ВЛЕЗ(ОВИ) ЗА RF (АНТЕНСКА/КАБЕЛСКА) ВРСКА

 • 1 (долен)

ВЛЕЗ(ОВИ) ЗА IF (САТЕЛИТСКА)

 • 2(долу)

КОМПОНЕНТЕН ВИДЕО ВЛЕЗ(ОВИ) (Y/PB/PR)

 • Не

КОМПОЗИТЕН ВИДЕО ВЛЕЗ(ОВИ)

 • Хибриден, со влез за централен звучник S x1(страничен, мини приклучок)

RS-232C ВЛЕЗ(ОВИ)

 • Нe

ВКУПНО HDMI ВЛЕЗОВИ

 • 4 (1 страничен, 3 долу)

HDCP

 • HDCP2.3(за HDMI™1/2/3/4)

HDMI-CEC

 • Да

КАРАКТЕРИСТИКИТЕ СЕ НАВЕДЕНИ ВО HDMI2.1

 • 4K120/eARC/VRR/ALLM

HDMI ПОВРАТЕН АУДИО КАНАЛ (ARC)

 • Да (eARC/ARC)

ПРОМЕНЛИВА СТАПКА НА ОСВЕЖУВАЊЕ (VRR)

 • Да (за HDMI™3/4)

АВТОМАТСКИ РЕЖИМ СО МАЛО ДОЦНЕЊЕ (ALLM)

 • Да (за HDMI™3/4)

ДИГИТАЛЕН АУДИО ИЗЛЕЗ(И)

 • 1 (долу)

ИЗЛЕЗ(И) ЗА СЛУШАЛКИ

 • 1(страничен)

USB ПРИКЛУЧОЦИ

 • 2 (странични)/1 (долу)

КОДЕЦИ ЗА РЕПРОДУКЦИЈА ПРЕКУ USB

 • MPEG1:MPEG1/MPEG2PS:MPEG2/MPEG2TS(HDV,AVCHD):MPEG2,AVC/MP4(XAVC S):AVC,MPEG4,HEVC/AVI:Xvid,MotionJpeg/ASF(WMV):VC1/MOV:AVC,MPEG4,MotionJpeg/MKV:Xvid,AVC,MPEG4,VP8.HEVC/WEBM:VP8/3GPP:MPEG4,AVC/MP3/ASF(WMA)/LPCM/WAV/MP4AAC/FLAC/JPEG;WEBM:VP9/AC4/ogg/AAC/ARW(само „Screen nail“)

ВИД НА ЕКРАН

 • OLED

РЕЗОЛУЦИЈА НА ЕКРАНОТ (Х X В, ТОЧКИ)

 • 3840 x 2160

КОМПАТИБИЛНОСТ СО HDR (ВИСОК ДИНАМИЧКИ ОПСЕГ)

 • Да (HDR10, HLG, Dolby Vision)

ПРОЦЕСОР ЗА СЛИКА

 • Cognitive Processor XR

ПОДОБРУВАЊЕ НА ОСТРИНАТА

 • Dual database processing
 • XR Super Resolution
 • Подобрување на квалитетот до 4K со XR

ПОДОБРУВАЊЕ НА БОИТЕ

 • XR Smoothing
 • XR Triluminos Pro™
 • Технологија Live Colour™

ПОДОБРУВАЊЕ НА КОНТРАСТОТ

 • OLED XR Contrast Pro
 • Pixel Contrast Booster
 • XR HDR Remaster
 • Подобрување на динамичкиот контраст

ПОДОБРУВАЊЕ НА ДВИЖЕЊАТА (СТАНДАРДНИ HZ)

 • XR Motion Clarity, автоматски режим

ПОДДРШКА ЗА ВИДЕО СИГНАЛИ

 • HDMI™-сигнал: 4096x2160p(24, 50, 60 Hz), 3840x2160p(24, 25, 30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080p(30, 50, 60, 100, 120 Hz), 1080/24p, 1080i(50, 60 Hz), 720p(30, 50, 60 Hz), 720/24p, 576p, 480p

РЕЖИМИ НА СЛИКА

 • Живописно, стандардно, кино, IMAX Enhanced, игри, графика, фотографии, приспособено, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Netflix calibrated Mode

NETFLIX CALIBRATED MODE

 • Да

ИЗЛЕЗНА МОЌНОСТ НА ЗВУКОТ

 • 20 W + 20 W + 10 W + 10

ПОДДРШКА ЗА DOLBY ФОРМАТ НА ЗВУК

 • Dolby™ Audio, Dolby™ Atmos

ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ

 • Android TV™

ВГРАДЕН МЕМОРИСКИ ПРОСТОР (GB)

 • 16GB

ЈАЗИК НА ЕКРАНОТ

 • АФРИКАНС,AMH,АРАПСКИ,АСАМСКИ,AZE,BEL,БУГАРСКИ,БЕНГАЛСКИ,БОСАНСКИ,КАТАЛОНСКИ,ЧЕШКИ,ДАНСКИ,DEU,ГРЧКИ,АНГЛИСКИ,ШПАНСКИ,ЕСТОНСКИ,BAQ,PER,ФИНСКИ,ФРАНЦУСКИ,GLG,ГУЏАРАТСКИ,ХИНДИ,ХРВАТСКИ,УНГАРСКИ,ИНДОНЕЗИСКИ,ISL,ИТАЛИЈАНСКИ,ХЕБРЕЈСКИ,ЈАПОНСКИ,КАЗАШКИ,КАНАДСКИ,KOR,KIR,LAO,ЛИТВАНСКИ,ЛАТВИСКИ,МАКЕДОНСКИ,МАЛАЈАЛСКИ,MON,МАРАТХИ,MAY,BUR,NOB,NEP,NLD,ОРИЈА,ПЕНЏАПСКИ,ПОЛСКИ,ПОРТУГАЛСКИ,РОМАНСКИ,РУСКИ,SOL,СЛОВЕНСКИ,ALB,СРПСКИ,ШВЕДСКИ;СВАХИЛСКИ,ТАМИЛСКИ,ТЕЛУГУ,ТАЈЛАНДСКИ,TGL,ТУРСКИ,УКРАИНСКИ,URD,UZB,ВИЕТНАМСКИ,ЕДНОСТАВЕН КИНЕСКИ,ТРАДИЦИОНАЛЕН КИНЕСКИ,ЗУЛУ

ЈАЗИК ЗА ВНЕСУВАЊЕ ТЕКСТ

 • АРАПСКИ / БУГАРСКИ / КАТАЛОНСКИ / ХРВАТСКИ / ЧЕШКИ / ДАНСКИ / ХОЛАНДСКИ / АНГЛИСКИ / ЕСТОНСКИ / ФИНСКИ / ФРАНЦУСКИ / ГЕРМАНСКИ / ГРЧКИ / ЕВРЕЈСКИ / ИНДОНЕЗИСКИ / ИТАЛИЈАНСКИ / ЈАПОНСКИ / НОРВЕШКИ / ПЕРСИСКИ / ПОЛСКИ / ПОРТУГАЛСКИ / РОМАНСКИ / РУСКИ / СЛОВАЧКИ / СЛОВЕНСКИ / ШПАНСКИ / ШВЕДСКИ / ТАИ / ТУРСКИ / УКРАИНСКИ / ВИЕТНАМСКИ

ГЛАСОВНО ПРЕБАРУВАЊЕ

 • (Гласовно пребарување)Да/(вграден микрофон)Да

INTERNET BROWSER

 • Vewd

ПРОДАВНИЦА ЗА АПЛИКАЦИИ

 • Да (Google Play Store)

ТАЈМЕР ЗА ВКЛУЧУВАЊЕ/ИСКЛУЧУВАЊЕ

 • Да

ТАЈМЕР ЗА ЗАСПИВАЊЕ

 • Да

ТЕЛЕТЕКСТ

 • Да

АВТОМАТСКА КАЛИБРАЦИЈА СО CALMAN®

 • Да

ПРИДРУЖЕН ТЕКСТ (АНАЛОГЕН/ДИГИТАЛЕН)

 • (Аналоген) Не
 • (дигитален)Превод

ОЗНАКА ЗА ЕНЕРГЕТСКО НИВО 

 • A

ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (ПРИ РАБОТА)

 • 151 W

ГОДИШНА ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА*

 • 209 kWh годишно

ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (ВО РЕЖИМ НА ПОДГОТВЕНОСТ)

 • [Узбекистан]: 0,5 W, [Други]: 0,50 W

ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА (РЕЖИМ НА ПОДГОТВЕНОСТ ВО МРЕЖА) – ПРИКЛУЧОЦИ

 • 2,00 W(Wi-Fi) / 2,00 W(LAN) / 0,50 W(CEC)

ЕНЕРГЕТСКИ ПОТРЕБИ (НАПОН/ФРЕКВЕНЦИЈА)

 • 220 V – 240 V AC
 • 50 Hz

РЕЖИМ ЗА ЗАШТЕДА НА ЕНЕРГИЈА / РЕЖИМ ЗА ИСКЛУЧЕНО ЗАДНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

 • Да

КОНТРОЛА НА ДИНАМИЧНО ЗАДНО ОСВЕТЛ.

 • Да

ЕКОЛОШКИ ПРОИЗВОД

 • Да

ДИЗАЈН НА РАМКАТА

 • Дизајн без рамка

БОЈА НА РАМКАТА

 • Црн титаниум

ДИЗАЈН НА ДРЖАЧОТ

 • Тенок алуминиумски држач

БОЈА НА ДРЖАЧОТ

 • Црн титаниум

БРОЈ НА ПРИЕМНИЦИ (АНТЕНСКИ/КАБЕЛСКИ)

 • 2(дигитални)/1(аналоген)

БРОЈ НА ПРИЕМНИЦИ (САТЕЛИТСКИ)

 • 2

ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (АНАЛОГНИ)

 • 45,25 MHz-863,25 MHz(во зависност од изборот на земјата)

ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (ДИГИТАЛНА КАБЕЛСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

 • VHF/UHF/кабелска(во зависност од изборот на земјата)

ТВ СИСТЕМ (ДИГИТАЛНА САТЕЛИТСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

 • DVB-S/S2

ПОКРИЕНОСТ НА КАНАЛИ ОД ПРИЕМНИКОТ (ДИГИТАЛНА САТЕЛИТСКА ТЕЛЕВИЗИЈА)

 • Фреквенциски опсег 950-2150 MHz

CI+

 • Да

ЧИТАЧ НА ЕКРАН

 • Да

АУДИО ОПИС

 • Да

ПРИДРУЖЕН ТЕКСТ

 • Поднаслов

ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТЕКСТОТ

 • Да

КРАТЕНКА ЗА ПРИСТАПНОСТ

 • Да

ГЛАСОВНО ПРЕБАРУВАЊЕ

 • Да

ДОПОЛНИТЕЛНА ГАЛАНТЕРИЈА

 • Носач за монтирање на ѕид (SU-WL450(ограничен пристап до приклучоците), SU-WL850(погледнете ја табелата за земји/зони))Зависи од изборот на земја